اولین مجله تخصصی تجهیزات موسیقی

تئوری موسیقی آسان: آکوردهای ماژور هفتم | Maj7

در موسیقی دو نوع آکورد پایه بسیار رایج وجود دارد: مینور و ماژور؛ در ساده‌ترین حالت، این دو آکورد از سه نت تشکیل شده‌اند که به آن “تریاد” یا سه صدایی گفته می‌شود. از آنجایی که گیتار شش سیم دارد، این سه نت در دامنه‌های صدایی مختلف تکرار می‌شوند؛ که به همین سبب صدای این آکوردها بسیار خوش‌آهنگ و کامل شنیده می‌شود.

مسئله اینجاست که این دو نوع آکورد به مانند رنگ‌های سفید و سیاه می‌مانند. آکورد ماژور صدایی شاد و آکورد مینور صدای غمگینی دارد، حال اگر بخواهید در موزیکتان جنبه‌ی دیگری از حس را انتقال دهید چیکار می‌کنید؟ بسیار سادست.. کافیست نت‌های جدید به این آکوردهای پایه اضافه کنید. آکورد ماژورِهفتم (Maj7) با اضافه کردن نت چهارمی به مجموعه سه نتی آکورد ماژور شکل می‌گیرید. بیایید با هم به چگونگی این کار نگاه کنیم:

 

1. ساخت آکورد ماژور

آکوردهای ماژور هفتم

در تصویر بالا گام “دو” ماژور را مشاهده می‌کنید. همانطور که می‌بینید هفت نت گام بهمراه نت ریشه (پایه/تونیک) تکرار شده در اکتاو بالا قابل مشاهده هستند.
آکورد ماژور از فواصل اول ، سوم و پنجم گام ماژور تشکیل می‌شود. یعنی تنها کافیست فواصل اول و سوم و پنجم را کنار هم قرار دهیم. در تمرین زیر می‌بینید که نت “دو” در یک اکتاو بالاتر دوباره تکرار شده است، همان مسئله‌ای که در باب شش سیم بودن گیتار و امکان تکرار نت‌ها در دامنه‌های صدایی مختلف در پاراگراف بالاتر گفته بودیم.

آکوردهای ماژور هفتم

برای اینکه فضای آکورد ماژور به گوشتان بنشیند، چند باری آکورد “دو” ماژور را بنوازید.. صدای شادی حس می‌کنید.

پیشنهاد اکتاو  7 اشتباه رایج گیتاریست‌های تازه‌کار

 

2. ساخت آکورد ماژور هفتم

آکوردهای ماژور هفتم

پیشنهاد اکتاو  راهنمای جامع چیدمان پدال‌های افکت گیتار | هر پدال کجای مسیر قرار می‌گیرد؟

آکورد ماژور هفتم، یک نت چهارمی را به آکورد ماژور اضافه می‌کند. توجه داشته باشید که بین این دو آکورد، تنها یک نت در یک فرت تفاوت وجود دارد، اما آکورد ماژور هفتم صدایی منعطف‌‌تر و شناوری میدهد. نت چهارم، در واقع فاصله هفتم گام ماژور می‌باشد. در تصویر بالا می‌بینید که نت “سی” (B) فاصله‌ی هفتم مشخص شده است. پس اگر آکورد ماژور از فواصل اول ، سوم و پنجم تشکیل شده باشد، آکورد ماژور هفتم از فواصل اول ، سوم ، پنجم و هفتم گام خودش تشکیل شده است. 

آکوردهای ماژور هفتم

آکورد “دو” ماژور هفتم برای نواختن بسیار آسان است، سعی کنید تمرکز خود را برروی صدای آن بگذارید تا بهتر حس آنرا درک کنید. این دو آکورد را پشت به پشت هم ( دو ماژور و دو ماژور هفتم) بنوازید تا تفاوت صدایی و فضای کرکتری آکورد ماژور هفتم را حس کنید.

 

3. ماژور هفتم در موزیک

آکوردهای ماژور هفتم

ردیف آکوردی که در بالا میبینید، بین دو آکورد ماژور و ماژور هفتم از یک نت ریشه ثابت حرکت می‌کند، با نواختن آن به شکل واضح می‌توانید تفاوت فضای این دو آکورد را حس کنید.

زمانی که می‌خواهید آکورد ماژور هفتم را بنوازید، متوجه باشید که سیم‌ آزاد به شکل کامل به صدا در بیاید؛ هر سیم را دونه به دونه بنوازید.

 

اگر هر سوال یا نقطه گنگ و مبهمی برایتان پیش آمده است، براحتی در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 12 =