اولین مجله تخصصی تجهیزات موسیقی

تئوری موسیقی آسان: آکوردهای ماژور

تئوری موسیقی برای بسیاری از نوازندگان شاید پیچیده و نامفهوم و حوصله سر بر جلوه کند، به همین دلیل بسیاری از نوازندگان (مخصوصا نوازندگان گیتار) خیلی خود را درگیر تئوری موسیقی نمی‌کنند و در ابتدا بیشتر به یادگیری فرم و اشکال می‌پردازند. حال آنکه نه تنها یادگیری تئوری موسیقی بسیار آسان و لذت بخش است، در عین حال گستره نوازندگی را به شدت افزایش می‌دهد که باعث آهنگسازی منحصر به فردتر و خلاقانه‌تر فرد می‌شود. به همین جهت در اکتاو، سعی بر آموزش تئوری موسیقی به شکل ساده و کاربردی از پایه را داریم و طی مقاله‌های متفاوت برگی از این کتاب بزرگ دانش موسیقی را ورق می‌زنیم.

 

تئوری موسیقی آسان: آکوردهای ماژور

در تمام سبک‌های موسیقی از آکورد ماژور استفاده می‌شود و به همین علت آکورد ماژور اولین فرمی است که بسیاری از نوازندگان یاد می‌گیرند، هنگامی که شروع به یاد گرفتن این فرم‌ها می‌کنید، در ابتدا شاید فکر کنید که همه چیز تمام شده است، اما با یادگیری تئوری موسیقی درمی‌یابید که نکاتی زیادی برای یادگیری وجود دارد. نواختن آکورد همیشه محدود به ریتم‌نوازی نمی‌شود؛ چرا که هر آکورد متشکل شده از نت‌هایی است که از آنها می‌توانید برای ساخت ملودی‌ و سولوهای مناسب استفاده کنید. پس شناخت نت‌ آکوردها و نحوه ارتباط آنها باهم بسیار مهم و ضرروی است.

 

پیشنهاد اکتاو  اینفوگرافیک: آشنایی با آهنگسازان موسیقی کلاسیک

1. از سه نت در گام ماژور استفاده کنید

آکوردهای ماژور (مانند دو ماژور، رِ ماژور، لا ماژور و . . ) تنها شامل سه نت هستند: نت اول، سوم و پنجم از گام‌ ماژور خودشان؛ به عنوان مثال دو ماژور شامل نت های دو ، می و سُل می‌باشد. برای اینکار باید گام ماژور مورد نظر خود را در نظر بگیرید و سپس فواصل اول ، سوم و پنجم را از آن استخراج کنید. با کنار قرار هم دادن این سه نت به ترتیب شما به آکورد ماژور مورد نظر خود می‌رسید.

برای تمرین گام دو ماژور را مد نظر قرار دادیم، به تصویر بالا توجه کنید. برای تمرین گام را بطور کامل بنوازید تا نت‌های آکورد را با نواختن نت‌های اول، سوم و پنجم (دو ، می ، سل) بیابید. سعی کنید با رفتن به یک فرت عقب‌تر ( فرت 7 )  نت‌های B ماژور را نیز بیابید.

 

پیشنهاد اکتاو  تئوری موسیقی آسان: گام مینور پنتاتونیک

2. سه نت را هم زمان بنوازید

در یادگیری نت‌های آکورد با استفاده از گام تنها یک مشکل وجود دارد: هنگام نواخت فواصل گام، فاصله‌ سوم و پنجم روی یک سیم قرار می گیرند و ازینرو نمی‌توان همزمان آنها را نواخت. بدیهی است که اگر می‌خواهید یک آکورد را بطور کامل بنوازید، باید حداقل از سه سیم استفاده کنید.

در اینجا ما نت‌های دو ، می و سل را در فرم آکورد قرار دادیم و با یک ریتم ساده آنرا نواختیم. به این فرم آکورد، آکوردهای “سه صدایی” گفته می‌شود. شما هم امتحان کنید و بنوازید.

 

3. از یک سری نت‌های خاص دوبار استفاده کنید

بسیاری از آکوردها بیش از سه نت دارند، جای تعجب نیست چون بهر‌حال گیتار شش سیم دارد، پس تا زمانی که شما ترکیبی از نت های اول، سوم و پنجم (معمولا تونیک به عنوان بم‌ترین نت قرار می‌گیرد) را می‌نوازید، این آکورد یک آکورد ماژور است.

این ریتم ساده بر اساس یک آکورد  است. پنج نت در دو ماژور سردسته وجود دارد که به شکل ترکیبی از نت‌های اول، سوم و پنجم گام ماژور یعنی دو ، می ، سل قرار گرفته اند و آکورد دو ماژور را تشکیل داده‌اند.

 

پیشنهاد اکتاو  4 روش ضبط صدای گیتار آکوستیک

برای مقاله‌های بعدی منتظر باشید و اگر سوالی دارید در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

1 دیدگاه در “تئوری موسیقی آسان: آکوردهای ماژور

آکورد C از سه نت C ,EوCتشکیل شده که بالا اشتباه نوشته شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 1 =