اولین مجله تخصصی تجهیزات موسیقی

تئوری موسیقی آسان: آکوردهای معلق

احتمالا قبلا با صدای سرزنده و شاداب آکوردهای ماژور و صدای تاریک و نالان آکوردهای مینور آشنا شده‌اید، آکوردهای معلق (Sus) صدایی کاملا متفاوت ایجاد می‌کنند.حال و هوای صدای ساس، خنثی، نه شاد و نه غمگین است، و شما را با یک حس تمایل عجیبی به سمت آکوردهای ماژور یا مینور می کشاند. به همین دلیل، آکوردهای ساس تقریبا همیشه با همتایان ماژور و مینور خود مخلوط می‌شوند. آموز

ش آکوردهای گیتار

یک تغییر در گام ماژور

آموزش آکوردهای گیتار
 
آکورد های ماژور شامل نت های اول، سوم و پنجم گام ماژور می باشند. آکوردهای Sus4 فاصله سوم را جا انداخته و آن را با فاصله چهارم جایگزین می کنند – فرایندی که به “تعلیق” (suspending) معروف است، به همین دلیل است که به آن آکورد SUS می گویند.

آموزش آکوردهای گیتار
 
در میزان اول، نت‌های گام دو ماژور را مشاهده می‌کنید. میزان دوم نت‌های آکورد Csus4 را نشان می دهد – به یاد داشته باشید که این آکورد از نت‌های اول، چهارم و پنجم گام (C F G) استفاده می‌کند.

 

پیشنهاد اکتاو  14 نکته بسیار مهم برای ارتقای مهارت‌های نوازندگی

 

 

تأکید بر تغییرات آکورد

آموزش آکوردهای گیتار
 
C-Am-G یک ردیف آکوردی ساده می‌باشد که در بسیاری از آهنگ‌ها استفاده می‌شود. با کمی تغیر در آخرین آکورد یعنی سل ماژور (G) آن رابه صورت sus4 بنوازید، مانند کاری که ما در اینجا انجام دادیم، اینکار به ردیف آکوردی حس سرزندگی بیشتری می‌دهد. این کار در موزیک‌های فولک آکوستیک و راک فوق العاده به نظر می‌رسد، اما اگر بیش از حد از افکت استفاده کنید باعث می شود موسیقی شما مثل سرود‌های روحانی به نظر برسد.

پیشنهاد اکتاو: یادگیری گام‌های ماژور و مینور در دو دقیقه

اشکال بیشتر آکورد

 آموزش آکوردهای گیتار
 آموزش آکوردهای گیتار
یک آکورد sus2 مانند sus4 است، با این تفاوت که به جای نت چهارم از دومین نت گام استفاده می کند. بنابراین، مثلا آکورد Csus2 دارای نت های ( C D G ) است. برای تمرین، سعی کنید آکوردهای ساس را بر روی برخی از آکوردهای سر دسته که احتمالا از قبل می‌دانید امتحان کنید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 18 =