اولین مجله تخصصی تجهیزات موسیقی

تئوری موسیقی آسان: آکوردهای مینور

به مانند آکوردهای ماژور، آکوردهای مینور نیز در هر سبک موسیقی مورد استفاده قرار می گیرند.با توجه به سادگی فرم‌ آکوردهای مینور (مانند ماژور) ، احتمال اینکه در درس های اول آموزش گیتارتان چند تا از این آکوردها را آموخته باشید زیاد است. مانند بیشتر جنبه‌های تئوری موسیقی، اگر فرم ماژور را اول آموخته باشید، فرم مینور و نحوه استفاده از آن را راحت‌تر یاد خواهید گرفت. این به این دلیل است که آکوردهای ماژور از نت‌های گام هم‌نامشان تشکیل می شوند و در آکوردهای مینور نیز به همین صورت است، اما با یک تغییر کوچک! نت سوم آکورد مینور نیم پرده پایین‌تر است. به ادامه مطلب توجه کنید.تئوری موسیقی آسان: آکوردهای مینور

1. یک تغییر در گام ماژور

آموزش آکوردهای مینور

یک آکورد ماژور از نت‌های اول، سوم و پنجم گام ماژور خودش استفاده می‌کند. در آکوردهای مینور، نت سوم یک نیم پرده پایین می‌آید و شما را به نتی می رساند که در گام وجود ندارد: در گام “لا” نت “دو دییز” (سوم ماژور) برای ساخت آکورد لا مینور تبدیل به دو می‌شود .

آموزش آکوردهای مینور

در این تمرین می‌توانید تغییر نت‌ها در هنگام نواختن را حس کنید.  میزان اول شما گام لا ماژور را می‌نوازید و در میزان دوم نت‌های آکورد لا مینور، یعنی نت “دو” به “دو دییز” تغییر کرده است، یا به اصطلاح نیم‌پرده پایین آمده است.

2. شکل‌های آکورد گیتار

آموزش آکوردهای مینور

گیتاریست‌ها کمتر با نگاه تئوریک به نواختن آکوردها می‌پردازند و بیشتر از فرم‌ها استفاده می‌کنند. با این حال، اگر نگاهی به نت‌های آکورد “لا ماژور” داشته باشید، خواهید دید که این نکته تئوریک در عمل اتفاق میافتد: نت “دو دییز”  که در آکورد “لا ماژور” یافت می‌شود در آکورد “لا مینور” به “دو” تغییر می‌کند.

آموزش آکوردهای مینور

آکوردهای لا مینور و لا ماژور را پشت هم بنوازید و با مقایسه تُن آنها متوجه صدای نالان آکورد مینور نسبت به ماژور خواهید شد. تعادل بین صداهای شاد و غمگین، هنر هر آهنگساز خوب است.

3. اشکال آکوردهای دیگر

آموزش آکوردهای مینور

پنچ فرم آکوردی که با “لا مینور” نمایش داده شده‌اند را در طول دسته می‌توانید ببینید. با کمی دقت متوجه خواهید شد که تمام آنها ترکیبی از نت‌های لا، دو و می ( A C E ) هستند. این فرم‌ها، فرم‌های مینور هستند و در هرجای دسته که گرفته شوند با توجه به نت تونیک، تشکیل آکورد مینور از نت تونیک خود را می‌دهند.

 

پیشنهاد اکتاو  اینفوگرافیک: آموزش ساخت آکورد گیتار

اگر سوال یا نقطه ابهامی دارید حتما با ما در میان بگذارید و در قسمت نظرات بنویسید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − شش =