اولین مجله تخصصی تجهیزات موسیقی

تئوری موسیقی آسان: گام بلوز

با یک تغییر کوچک در گام مینور پنتاتونیک، نوع نوازندگی خود را به سطح جدیدتری برسانید. در مقاله قبلی به مبحث مینور و ماژور نسبی پرداختیم، حال در این مقاله می‌خواهیم به نسبت نزدیک دو گام مینور پنتاتونیک و بلوز نگاهی کنیم. به این دلیل گفته می شود “نسبت نزدیک” چون این دو گام تماما یکی هستند، بجز تنها در یک نت که در گام بلوز اضافه می‌شود و فضای گام مینور پنتاتونیک را عوض می‌کند.

نکته بسیار خوب اینجاست که اکثر نوازندگان با گام مینور پنتاتونیک آشنایی کامل دارند و فقط کافیست آن یک نت بلوز را که به “بلو نت” معروف است به گام مینور پنتاتونیک اضافه کنند. با اینکار براحتی می‌توانند در گام بلوز سولونوازی کنند. بلو نت با صدای خود کرکتری خاصی در فضای گام مینور پنتاتونیک ایجاد می‌کند که براحتی میتوان از گام بلوز در سبک‌های راک، بلوز-راک، جز و حتی هوی متال استفاده کرد.

1. یادگیری نت‌ها

گام بالا، گام “لا مینور پنتاتونیک” است که یک نت Eb به آن اضافه شده. نت Eb که فاصله “پنجم کاسته” در گام لا مینور پنتاتونیک است، بلو نُتیست که این گام را به بلوز تبدیل می‌کند.

پیشنهاد اکتاو  تئوری موسیقی آسان: گام مینور پنتاتونیک

این شکل شایع ترین شکل برای گام بلوز است. با حذف نت Eb شما در واقع گام مینور پنتاتونیک را می‌نوازید. می‌توانید با نواختن هر یک از این دو گام (با و یا بدون نت Eb)به نوبت، به تمرین برای تبدیل گام مینور پنتاتونیک به بلوزبپردازید.

 

2. نت مهم فاصله پنجم کاسته

هر بار که گام را به سمت پایین دسته گیتار حرکت داده و در کلید جدیدی می نوازید، همه نت‌ها تغییر می‌کنند. خوشبختانه با یادگیری فواصل بین نت‌ها دیگر لازم نیست که تمام نت‌ها در هر کلید را حفظ کنید. فاصله به معنی اختلاف بسامد بین نت‌های گام و همچنین اختلاف هر نت با نت ریشه گام است و هر فاصله نام خود را دارد. نت جدید مهم اضافه شده در گام بلوز، فاصله پنجم کاسته است.
 

پنجم کاسته در این ردیف بلوز-راک دارای یک صدای خشن و ناموزون است، بنابراین بهتر است در استفاده از آن بهینه عمل کنید. هرچه بیشتر از آن استفاده کنید، ریف هایتان صدای خشن‌تری تولید می‌کنند.

3. ملودی نوازی در سبک بلوز-راک


در این جملات ملودیک، ، بار دیگر با استفاده کم از فاصله پنجم کاسته در حال بررسی استفاده از نت‌های زیرتر در گام هستیم. در میزان‌های اول، دوم و سوم، این نت هر بار در وسط عبارت به صورت یک نت شانزدهمی با بازه زمانی کوتاه قرار گرفته است. در انتهای میزان چهارم، بلو نت دوباره ، این بار با کشش زمانی کمی طولانی‌تر ( نت هشتم) ، در جمله ملودی قرار گرفته تا کرکتر صدایی خود را بهتر نشان دهد.
 

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

2 دیدگاه در “تئوری موسیقی آسان: گام بلوز

مطالب فارسی زبان خوب در این خصوص کمه. خواهشا بیشتر مطالب بزارید ممنون

سلام.
بله حتما ، هدف ما هم همین هست که به مرور زمان بتونیم این خلاء رو پر کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 4 =