اولین مجله تخصصی تجهیزات موسیقی

تئوری موسیقی آسان: گام ماژور

اگر فقط یک گام را یاد گرفته باشید، آن گام حتما گام ماژور (بزرگ) است. اگر طرز کار این گام را بدانید، دری را به سوی درک چگونگی ساخت آکورد‌ها، دلیل نام‌گذاری آکوردها، چگونگی کارکرد گام‌ها و مدها و دیگر موارد را باز می کنید. در آخر به چه میرسید؟ شما با دانستن اینکه موسیقی چگونه ساخته می شود نوازنده بهتری خواهید شد.
در ادامه به برخی از قوانین اولیه گام های ماژور اشاره می کنیم ،سپس نمونه‌های ارائه شده را که به منظور استفاده آسان برای گیتاریست‌ها تهیه شده‌اند را تمرین کنید.

 

سه مرحله برای یادگیری گام ماژور

1. هشت نت وجود دارد
C ماژور(دو ماژور) ساده‌ترین گام برای یادگیری است زیرا هیچ نت دیز یا بمل شده‌ای ندارد. نت های گام C ماژور عبارتند از:

C D E F G A B C

2. گام را بر روی دسته گیتار (Fretboard) پیدا کنید
دو اکتاو از گام C ماژور که دراین شکل نشان داده شده وجود دارد و نقاط مطابق با هشت نت گام است. اعداد به شما می گویند که چگونه انگشت گذاری کنید. نقاط سیاه نت‌ ریشه (تونیک) است.

گام ماژور

 

پیشنهاد اکتاو  تئوری موسیقی آسان: آکوردهای ماژور

3. فاصله بین نت‌ها را یاد بگیرید
فاصله بین نت‌ها را بر روی دسته گیتار(fretboard) با شمارش تعداد فرت (fret) بین هر نت حفظ کنید. ممکن است ازقبل بدانید که کلمه “پرده” به معنای یک فاصله دو فرتی است. به این معنی که شما می‌توانید الگوی گام ماژور را به این صورت بنویسید : پرده، پرده، نیم پرده، پرده، پرده، پرده، نیم پرده،. متوجه الگو شده‌اید؟

 

مطالعه بیشتر

1. گام را در کلیدهای مختلف حرکت دهید 
گام را همانطور که در زیر مشاهده میکنید بنوازید، سپس همین فرم را بر روی دسته جابجا کنید و از فرت‌های دیگر شروع به نواختن گام کنید، مثلا از فرت 4 ام یا فرت 11 ام.

گام ماژور

 

پیشنهاد اکتاو  تئوری موسیقی آسان: ارتباط بین گام‌ های ماژور و مینور

2. از یک نت پایه دیگر شروع کنید
یک اکتاو از گام C (شامل نت‌های C D E F G A B C) را بنوازید، سپس همین کار را با نت پایه D ( شامل نت‌های D E F G A B C D)، و سپس با نت پایه E ( شامل نت‌های E F G A B C D ) انجام دهید و همین طور ادامه دهید.

گام ماژور

 

3. یک نت را جا بندازید، یک نت را جا بندازید ، دو نت را جا بندازید

از یک نت پایه مثلا  C شروع کنید، سپس E و G و بعد نت C در اکتاو بعد را بنوازید. بالا و پایین رفتن در این نت ها به شما این توالی را می‌دهد: C E G C G E C . این الگوی را با D، F، A و سپس E، G، B و بقیه نت‌های گام دو ماژور تکرار کنید.

گام ماژور

اگر سوالی داشتید در قسمت کامنت‌ها حتما با ما در میان بگذارید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − هجده =