اولین مجله تخصصی تجهیزات موسیقی

تئوری موسیقی آسان: گام مینور پنتاتونیک

به احتمال زیاد شما همین الان هم دارید از گام مینور پنتاتونیک استفاده می کنید، شاید بتوان گفت این گام رایج‌ترین گام در سبک‌های بلوز و راک است؛ نوازندگانی مانند انگوس یانگ (Angus Young)، اریک کلپتن (Eric Clapton) و جک وایت (Jack White) بیشتر سولو‌های خود را در فضای این گام می‌سازند.
اگر برخی از اصول این گام را بیاموزید می‌توانید روش‌های عبارت‌بندی این نوازندگان را درک کنید و نیز به درک بهتری در انتخاب نت‌هایشان برسید.

به طور کلی این گام به صورت “دو نت بر روی هر سیم” نواخته می شود – که می‌تواند ساختار مفیدی باشد تا به شما در کشف یک الگوی مناسب دو انگشتی کمک کند و همچنین آلترنیت پیکینگ (alternate picking) از پایین به بالا را راحت‌تر می کند. بسیار خب، بیایید باهم نگاهی به این گام بیاندازیم..

نکاتی که در این مقاله یاد خواهید گرفت:

  • یک شکل از گام مینور پنتاتونیک
  • چگونگی رسیدن به دست آوردن به صدای گامهای دیگر با این گام
  • ایده های عبارت سازی برای لید گیتار (lead guitar)

 

پیشنهاد اکتاو  چگونه آهنگ‌های گروه خود را زنده ضبط کنید؟

1. یادگیری نت‌ها


  این شکل نت‌های گام لا مینور پنتاتونیک (Am Pentatonic) را نشان می‌دهد. مانند هر گام دیگری، می‌شود آن را در بسیاری از موقعیت‌های دسته گیتار نواخت. بدیهی است که اگر این گام را با نت پایه (تونیک) دیگری بنویسید، نت‌های دیگری خواهید داشت ، لذا به خاطر سپردن فاصله بین هر نت( در واقع فرمول گام) می‌تواند مفید باشد. در گام مینور پنتاونیک فاصله بین دو‌نت، دو پرده‌ای ( دوم بزرگ) و یا سه پرده‌ای (سوم کوچک) است.

در واقع فرمول گام مینور پنتاتونیک ( از راست به چپ ) به شکل زیر است:

یک و نیم پرده – پرده – پرده – یک و نیم پرده – پرده

به عنوان مثال اگر بخواهیم گام “سی” مینور پنتاتونیک را بنویسیم، از نت “سی (B)” شروع میکنیم و یک و نیم پرده به جلو حرکت میکنیم، به نت “ر (D)” میرسیم؛ از نت “ر (D)” یک پرده به جلو میرویم و به نت “می (E)” میرسیم و همینطور تا آخر فرمول را ادامه میدهیم که به نت “لا (A) میرسیم. پس نت‌های گام سی مینور پنتاتونیک ما به شکل زیر می‌شود:

B D E F# A 


 

این بهترین شکل شناخته شده گام پنتاتونیکی است که در اینجا نشان داده شده است. این شکل را بر روی یک فرت بالاتر که B مینور پنتاتونیک است و سپس فرت بالاتر از آن و غیره بنوازید.

2. نواختن نت‌های خارج و داخل گام 

شما مجبور نیستید خودتان را حتما به گام مینور پنتاتونیک محدود کنید – بر روی دسته گیتار نت‌های دیگری هم وجود دارد، می‌توانید از همه آنها استفاده کنید!


با این حال، توصیه ما این هست که از گام پنتاتونیک مینور به عنوان یک چارچوب استفاده کنید و سعی کنید با اضافه کردن نت‌هایی آنرا به گام و مدهای دیگر تبدیل کنید. برای تمرین شکل اولیه مینور پنتاتونیک را در ذهن داشته باشید و سعی کنید به طور گذری نت‌های برجسته شده سبز رنگ در شکل بالا را هدف قرار دهید. با اینکار شما بدون آنکه خیلی از فرم مینور پنتاتونیک خارج شوید در گام بلوز، مد دورین و گام ماژور پنتاتونیک وارد شدید و فضای آنها را نواختید. 

اگر ترجیح می‌دهید در داخل گام باقی بمانید، جمله زیر (Lick) به شما کمی ایده برای جمله‌ سازی با استفاده از بندینگ‌های (bending) ساده می‌دهد. بند (bend) یک چهارم پرده در فرت پنجم، یک ترفند معمول در برای رسیدن به صدای بلوز است.

3. یک لیک با آکوردهای مختلف

یکی از دلایلی که گیتاریست‌ها دوست دارند از گام مینور پنتاتونیک استفاده کنند، همه کاره بودن آن است. اغلب شما می‌توانید از این گام در طول کل یک آهنگ، بدون تغییر سر کلید استفاده کنید. 

ما این ملودی را سه بار، ابتدا بر روی آکورد Am، سپس C و در نهایت بر ترکیب Am-C نواختیم. گام در طول این توالی عالی صدا می‌دهد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − هشت =