اولین مجله تخصصی تجهیزات موسیقی

تفاوت بین پیکاپ‌های هامباکر و سینگل کویل

این پیکاپ‌ها چگونه کار می‌کنند و هنگام انتخاب آن‌ها چه چیزهایی را باید در نظر داشته باشیم؟ تفاوت بین پیکاپ‌

همانطور که احتمالاً آگاه هستید، نوع پیکاپ‌های مورد استفاده در گیتارهای الکتریک، تاثیر بسیاری روی صدای آن‌ها دارد. اما پیش از اینکه به بررسی تفاوت‌های صوتی بین دو نوع اصلی پیکاپ‌ها یعنی هامباکر و سینگل کویل بپردازیم، ابتدا کمی در این مورد صحبت کنیم که چرا همه پیکاپ‌ها عملکرد مشابهی دارند.
تمام پیکاپ‌های مغناطیسی گیتار، عملکرد یکسانی دارند. آن‌ها دارای آهنرباهایی هستند که به دور آن‌ها سیم پیچیده شده است و نسبت به ارتعاش سیم‌های فلزی گیتار عکس‌العمل نشان می‌دهند. پیکاپ‌های مدرن که برای گیتار شش‌سیم طراحی شده‌اند، معمولاً شش آهنربای نازک دارند که هر آهنربا مربوط به سیمی است که بالای آن قرار دارد. در گونه دیگر پیکاپ‌ها که کمتر رایج است، یک آهنربای پهن کل سیم‌ها را پوشش می‌دهد.
به ارتعاش درآوردن سیم گیتار باعث می‌شود تا پیکاپ، سیگنال الکترونیکی ضعیفی اما هماهنگ با ارتعاش سیم گیتار تولید کند. سپس این سیگنال در حدی تقویت می‌شود که بتواند بلندگوها (اسپیکرها) را به ارتعاش درآورد. بلندگوها (اسپیکرها) با تولید صدا، سیگنال الکترونیک را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کنند؛ کاری کاملاً برعکس کار پیکاپ‌ها.

تفاوت بین پیکاپ‌
پیکاپ سینگل کویل عادی از شش آهنربای نازک تشکیل شده که به دور آن‌ها سیم پیچیده شده است.

ابتدا پیکاپ‌های سینگل کویل تولید شدند

همگام با بلندتر شدن صدای گروه‌های موسیقی و تبدیل شدن گیتار به ساز اصلی آن‌ها، پیکاپ‌های گیتار ابتدا در دهه 1930 تولید شدند. با اینکه این پیکاپ‌ها به گیتاریست‌ها کمک می‌کردند تا بین سازهای مختلف در گروه موسیقی شنیده شوند، اما این پیکاپ‌های سینگل کویل همچون آنتن‌هایی کوچک عمل می‌کردند و نویزهای الکترومغناطیسی محیط را دریافت می‌کردند که غالباً با صدای هام شنیده می‌شدند.
هر چه گیتاریست‌ها بیشتر صدای امپلیفایر خود را بالا می‌بردند، صدای وِز وز و هام نیز افزایش می‌یافت. برای مقابله با این مساله، پیکاپ‌های هامباکر متولد شدند. این گونه پیکاپ‌ها که بیش از هر شرکت دیگری توسط شرکت گیبسون رواج یافت، دو سیم‌پیچ دارند که در فازی مخالف با یکدیگر پیچیده شدند. این ساختار باعث شد تا نویز ایجاد شده در هر سیم‌پیچ، توسط نویز مشابه در سیم‌پیچ دیگر خنثی شود.

تفاوت بین پیکاپ‌
پیکاپ‌های هامباکر دو سیم‌پیچ دارند که در فاز مخالف یکدیگر پیچیده شدند، بنابراین هام دریافت شده توسط هر سیم‌پیچ را خنثی می‌کنند.

اما چه صدایی می‌دهند؟

پیکاپ‌های سینگل کویل معمولاً صدای روشن‌تر و شفاف‌تری دارند. پیکاپ‌های هامباکر صدایی دارند که گیتاریست‌ها می‌گویند صدای «پرحجمی» دارند؛ صدایی که گِردتر و گرم‌تر است. همچنین هامباکرها دنباله ارتعاش سیم‌ها که ناشی از چوب بدنه گیتار است را بهتر دریافت می‌کنند.
معمولاً می‌گویند که پیکاپ‌های سینگل کویل «گزش» و ضربه بیشتری نسبت به هامباکرها دارند. همچنین هنگامی که امپلیفایرهای لامپی کوچک را Overdrive کنید، صدایی «خشدار» ایجاد می‌کنند. بسته به نوع امپ، افکت‌ها و تکنیک‌های نوازندگی، پیکاپ‌های سینگل کویل می‌توانند صدایی شیشه‌ای، زنگدار همچون صدای گیتارهای پاپ دهه 60 ارائه دهند.
با اینکه استثناهایی هم وجود دارد، اما پیکاپ‌های سینگل کویل بیش از هر کسی مورد علاقه گیتاریست‌های کانتری و Surf است که دنبال صدایی تو دماغی هستند. در مقابل، پیکاپ‌های هامباکر بین نوازنده‌های جز، راک سنگین و متال محبوب است. پیکاپ‌های هامباکر که تاکید بیشتری روی فرکانس‌های میانی دارند و صدای دیستورت آن‌ها وسیع‌تر است، بین نوازندگان بلوز که خواهان صدایی overdriven شده از امپ‌های لامپی هستند هم محبوب است.
با تمام این گفته‌ها، نمی‌توان خصوصیات پیکاپ‌ها را تعمیم داد. شدت خروجی پیکاپ‌های سینگل کویل جدید می‌تواند با پیکاپ‌های هامباکر رقابت کند. سرامیک و آلیاژهای فلزهای مغناطیسی در پیکاپ‌های هامباکر، سیگنال پر انرژی مورد علاقه سبک‌های شلوغ موسیقی همچون Thrash Metal را فراهم می‌کنند. پیکاپ‌ها و مدارهای اکتیو که دارای پری‌امپ هستند، روش دیگری برای دست یافتن به قوی‌ترین سیگنال ممکن برای تغذیه امپ‌های high gain است. پیکاپ‌های EMG 81 و EMG 85 که در بسته پیکاپ‌های Zakk Wylde موجود هستند، انتخابی قدیمی اما مطمئن برای چنین هدفی است.

تعویض پیکاپ؛ آیا ارزش دارد؟

ارتقای پیکاپ‌های گیتارهای الکتریک ارزان قیمت می‌تواند بسیار مقرون به صرفه باشد. پیکاپ بیشتر گیتارهای ارزان‌قیمت، بخشی است که سازندگان گیتیار، برای کاهش قیمت از کیفیت آن کاسته‌اند. پیکاپ‌های بهتر می‌توانند قدرت، عمق و ظرافت بیشتری به صدای گیتار شما اضافه کنند.
تعویض پیکاپ به اندازه‌ای آسان است که بسیاری از گیتاریست‌ها می‌توانند خود نسبت به آن اقدام کنند. اگر خودتان نسبت به این کار حس خوبی ندارید، می‌توانید با پرداخت دستمزدی نسبتاً اندک، این کار را به یک متخصص بسپارید.

کویل اسپلیت و کویل تپ

با اینکه تصور می‌شود که این دو اصطلاح یک معنی دارند، چنین نیست و کاملاً متفاوت هستند.همانطور که پیش‌تر گفته شد، پیکاپ‌های هامباکر دو سیم‌پیچ دارند که در فاز مخالف هستند. برخی از پیکاپ‌های هامباکر به شما اجازه می‌دهند تا یکی از سیم‌پیچ‌ها را جدا کنید و به صدایی شبیه پیکاپ‌های سینگل کویل دست یابید؛ این روش کویل اسپلیت است. در کویل تپ، یک سیم از نقطه خاصی از سیم‌پیچ کشیده و به یک کلید وصل می‌شود تا بتوانید آن را کنترل نمایید. با این کار، ارتعاش از تمام سیم‌پیچ دریافت نمی‌شود و تنها بخشی از سیم‌پیچ، تا نقطه خاصی که به آن سیم وصل شده است به دریافت ارتعاش می‌پردازد و به پیکاپ انعطاف‌پذیری بیشتری در تولید صداهای مختلف می‌بخشد.

آیا پیکاپ بدون دستکاری گیتار، به راحتی در گیتار من قرار می‌گیرد؟

بستگی دارد که اکنون چه پیکاپ‌هایی در گیتار شما قرار دارد و می‌خواهید آن‌ها را با چه پیکاپ‌هایی جایگزین نمایید. اکنون دست شما از هر زمان دیگری در انتخاب باز است. برای مثال اگر می‌خواهید پیکاپ سینگل کویل را با یک پیکاپ هامباکر تعویض نمایید، می‌توانید از پیکاپی همچون STK-P1 محصول Seymour Duncan استفاده کنید که پیکاپ هامباکر را در اندازه پیکاپ‌های سینگل کویل P-90 جای داده است.
همچنین گیتاریست‌ها می‌توانند از پیک‌گاردهای دارای پیکاپ‌های از پیش سیم‌کشی شده استفاده کنند، همچون EMG DG-20 David Gilmour. این محصول قطعات الکترونیک پیچیده‌ای برای کنترل شفافیت صدا و یک مدار expander دارد. بسیاری از محصولات این چنینی از پیش سیم‌کشی شدند و نصب آن‌ها کار بسیار ساده‌ای است.

پیشنهاد اکتاو  ویدیو: بررسی پیانو دیجیتال یاماها | Yamaha P45 (زیرنویس فارسی)
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 13 =

  • خانه
  • بررسی
  • تفاوت بین پیکاپ‌های هامباکر و سینگل کویل