اولین مجله تخصصی تجهیزات موسیقی

راهنمای خرید سیم گیتار کلاسیک و گیتار آکوستیک | کدام مناسب من است؟

چگونه سیم های مناسب برای گیتار آکوستیک یا کلاسیک خود انتخاب کنیم؟ راهنمای خرید سیم گیتار 

سیم‌های گیتار آکوستیک یا کلاسیک تأثیر بسزایی بر روی صدا و قابلیت نوازندگی دارد.  اگر نگاهی به مجموعه‌های  فروشگاه اکتاو در مورد سیم‌ها انداخته باشید، متوجه می‌شوید که هنگام انتخاب سیم مناسب برای ساز، باید نکات زیادی در نظر گرفته شود. ما این مقاله‌ی راهنمای خرید را نوشتیم تا با جزئیات به شما بگوییم که چه سیم‌هایی برای ساز و استایل نوازندگی شما مناسب است. برای آگاهی از توصیه‌ها در مورد انتخاب بهترین       سیم های گیتار آکوستیک یا کلاسیک، مقاله را تا انتها مطالعه کنید. راهنمای خرید سیم گیتار 

 

راهنمای خرید سیم گیتار

سیم‌های گیتار آکوستیک

به خاطر اینکه در گیتار آکوستیک پیکاپ یا آمپلی فایری وجود ندارد، سیم‌ها تأثیر بیشتری بر صدای تولید شده دارند. از این رو ساختار و ضخامت سیم ها باید به خوبی بررسی شود.                                                               نوع بدنه‌ی گیتار آکوستیک هم اهمیت بسیار زیادی دارد.

 

چگونه مناسب‌ترین سیم را برای گیتار بیس انتخاب کنیم؟

 

مقایسه‌ی گیتار آکوستیک و کلاسیک

بزرگترین تفاوت این دو در این است که گیتار های کلاسیک یا فلامنکو دارای سیم های نایلون و گیتار های آکوستیک که در سبک های راک، بلوز، فولک و کانتری استفاده میشوند، دارای سیم های فلزی هستند و اکثراً، نوع سیم ها غیر قابل تغییر است. استفاده‌ از سیم های فلزی بر روی گیتاری که باید در آن از سیم های نایلون استفاده شود میتواند به ساز آسیب جدی بزند. ساختار دسته و مقاومت صفحه روی گیتار های فلامنکو و کلاسیک، نمیتواند فشار ناشی از سیم های فلزی را تحمل کند. استفاده از سیم های نامناسب میتواند به خرک نیز آسیب بزند.

راهنمای خرید سیم گیتار

 

 

همه چیز در باره‌ی کشش و ضخامت سیم

قبل از اینکه همه چیز را به دو قسمت سیم های آکوستیک و کلاسیک تقسیم کنیم باید نکاتی در مورد کشش سیم ها بگوییم، چون در هردو مشترک است. سیم ها در کشش ها و ضخامت های مختلفی ساخته میشوند.  ضخامت ها در هزارم اینچ اندازه گیری میشوند. نرم ترین سیم ها معمولاً 0.010 و سفت ترین ها 0.059 هستند. ضخامت سیم ها تأثیر بسیار زیادی بر نوازندگی و صدای تولید شده دارند.

توجه داشته باشید که سیم های گیتار کلاسیک هم در ضخامت های مختلفی وجود دارند. در ادامه تأثیر کشش سیم ها را در گیتار کلاسیک بررسی می کنیم. راهنمای خرید سیم گیتار 

سیم‌های نرم

 • به طور کلی نوازندگی آسان تر است.
 • بند کردن و فرت گیری راحت تر است.
 • به دسته‌ی گیتار فشار کمتری وارد میکنند و برای ساز های وینتیج مناسب هستند.
 • زود تر پاره میشوند.
 • مقدار صدا و ماندگاری صدا کمتر است.
 • ممکن است باعث ایجاد صدای گز دار شود، به خصوص در سازهایی با اکشن پایین.

سیم‌های سفت

 • به طور کلی نوازندگی سخت تر است.
 • برای انگشت گذاری و بند کردن فشار بیشتری نیاز است.
 • فشار بیشتری به دسته‌ی گیتار وارد میکند.
 • مقدار صدا و ماندگاری صدا بیشتر است.

 

راهنمای خرید سیم گیتار

 

نقش ضخامت در سیم های گیتار آکوستیک

اکثر تولید کنندگان سیم های گیتار آکوستیک در تولید سیم‌ها از عباراتی مانند extra light یا heavy استفاده      می کنند. با اینکه ممکن است این تعاریف، کمی میان تولید کنندگان متفاوت باشد اما حدود ضخامت معمول سیم‌های گیتار آکوستیک و الکتریک به این صورت است:

 • extra light: .010 .014 .023 .030 .039 .047
 • custom light: .011 .015 .023 .032 .042 .052
 • light: .012 .016 .025 .032 .042 .054
 • medium: .013 .017 .026 .035 .045 .056
 • heavy: .014 .018 .027 .039 .049 .059

 

کشش و ضخامت سیم‌های گیتار آکوستیک

برای انتخاب ضخامت سیم، موارد زیر را بررسی کنید:

استایل بدنه: یک قانون کلی وجود دارد که برای بدنه های کوچکتر از سیم های نرم تر و برای بدنه های بزرگتر از سیم های سفت تر استفاده شود. یک بدنه‌ی«dreadnought» بزرگ یا یک جامبو به طور کلی با سیم های مدیوم صدای بهتری تولید میکنند و از بدنه‌ی بزرگ خود حداکثر بهره را میبرند.«grand auditorium» های کوچک و«parlor» ها، با سیم های نرمتر صدای بهتری تولید میکنند.

استایل نوازندگی: نوازندگی با سیم های نرم برای کسانی که از «فینگر پیکینگ» استفاده میکنند راحت تر است. اگر بیشتر نوازندگی شما استفاده از«استرام» است، سیم های مدیوم انتخاب بهتری هستند. ممکن است برای انگشتان نوازندگان تازه کار کمی سخت باشد. اگر از ترکیب استرام و فینگر پیکینگ استفاده میکنید، سیم های لایت-مدیوم انتخاب خوبیست. سه سیم پایینی این ست از سیم ها دارای کشش بیشتر و سه سیم بالایی دارای کشش کمتر هستند.

صدای مورد نظر: احتمالاً تا الان متوجه شدید که کشش قوی در سیم ها باعث تشدید صدای بیس میشود و صدای تولید شده عمیق و قوی خواهد بود که مناسب dreadnought ها است. از سوی دیگر کشش ملایم سیم ها صدای تریبل نت ها را تشدید میکند و تکنیک های پیکینگ و استرامینگ را بهتر نشان میدهد. راهنمای خرید سیم گیتار 

سن و شرایط ساز: گیتارهای وینتیج معمولاً ظریف هستند و کشش سیم های ضخیم باعث میشود که دسته گیتار خم شده و خرک نیز از جای خود حرکت کند. اگر مطمئن نیستید که چه کشش و ضخامتی برای گیتارتان مناسب است، با یک سازنده یا تعمیرکار مورد اعتماد مشورت کنید.

راهنمای خرید سیم گیتار

 

مواد تشکیل دهنده‌ی سیم های گیتار آکوستیک

مشخصه های صدایی مدل های معروف سیم ها به این صورت است:

 • برنز: دارای صدایی تمیز، زنگ دار و شفاف است اما به دلیل گرایش برنز به اکسیده شدن دارای ماندگاری کمی است.
 • فسفر برنز: نسبت به برنز صدای گرمتر و تیره تری دارد اما همچنان دارای صدایی خشک است و وجود فسفر در آلیاژ به ماندگاری آن کمک میکند.
 • آلومینیوم برنز: دارای صدایی بم تر و خشک تر و با شفافیت بیشتر نسبت به فسفر برنز است. راهنمای خرید سیم گیتار 
 • برنج: صدایی شفاف، زنگدار و طبع فلزی دارد.
 • پوشش پلیمر: ماندگاری صدا و شفافیت کمتر نسبت به مدل های همسان غیر پوششی دارد. دارای ماندگاری، ملایمت و مقاوم در برابر زنگ زدگی است. ممکن است برای جنبه ی ظاهری دارای رنگ های مختلف باشد.
 • فلز و ابریشم: داخل این سیم ها فلز وجود دارد و دور سیم های بم با ابریشم، نایلون یا مس پپیچیده شده که لمس نرم تر و صدای لطیف تری تولید میکند و بین نوازندگان فولک و کسانی که از فینگر استایل استفاده میکنند معروف است.راهنمای خرید سیم گیتار

سازندگان سیم مانند مارتین، سیم های فسفر برنز را با ترکیبات آلیاژ متفاوت با معمول، که به نام هایی مانند 80/20 برنز و 92/8 برنز وجود دارند تولید میکنند.

پیشنهاد اکتاو  کارت صدا چیست و چه قابلیت‌هایی دارد؟

مدل های مختلف دیگری از سیم ها شامل پوشش پلیمر است که عمر طولانی تری دارند (البته با از دست دادن شفافیت و ماندگاری صدا) و سیم هایی که دور قسمت توپی شکل انتهایی آن ها با ابریشم پوشش داده شده است از آسیب به خرک و قسمت انتهایی گیتار جلوگیری میکند.

 

راهنمای خرید سیم گیتار

 

آیا برای گیتار های آکوستیک-الکتریک سیم های متفاوتی نیاز است؟

اکثر گیتار های آکوستیک-الکتریک و حتی چندین مدل از گیتار های نایلون دارای پیکاپ پیزو زیر خرک هستند. لرزش سیم ها با یک پری-امپ آنبورد به سیگنال الکتریک تبدیل میشود. از آنجایی که پیکاپ های پیزو دارای سیستم های غیر مغناطیسی هستند جنس سیم ها حتی ممکن است تأثیر کمتری بر روی صدای تولید شده، نسبت به گیتار های آکوستیک و نایلون، داشته باشد. بعضی از تولید کنندگان، سیم های مخصوص گیتار های آکوستیک-الکتریک تولید کرده اند و شما میتوانید صدای آنها را با سیم های استاندارد مقایسه کنید. راهنمای خرید سیم گیتار راهن راهنمای خرید سیم گیتار مای خرید سیم گیتار 

اگر گیتار، هم دارای پیکاپ پیزو و هم میکروفون یا پیکاپ مغناطیسی است، در این صورت از سیم های پیشنهادی تولید کننده ی گیتار یا تولید کننده ی پیکاپ استفاده کنید.

 

سیم های نایلون گیتار کلاسیک

 

مشخصه های سیم های نایلون

به طور کلی گیتارها با سیم های نایلون برای سبک های کلاسیک، فلامنکو و فولک استفاده میشوند. این سیم ها نرم تر هستند، صدای ملایم تر و بازدهی صدای خوبی دارند و مورد استفاده ی گیتاریست های مختلفی در سبک هایی مثل جز و کانتری قرار گرفته اند؛ در این مورد«ویلی نلسون» یک مثال مهم است. راهنمای خرید سیم گیتار 

بعضی از نوازندگان تازه کار سیم های نایلون را انتخاب میکنند چون فکر میکنند که برای انگشت هایشان راحت تر است. به طور کلی این فرضیه با توجه به مواد سازنده ی نرم تر و کشش کمتر سیم ها درست است. با این حال  نوک انگشتان همه ی نوازندگان تازه کار جدا از نوع و مدل گیتار، ضعیف و حساس است. نوازندگان باید با تمرینات پی در پی انگشتان خود را قوی کنند تا نوک انگشتشان پوست سخت تولید کند و دیگر مشکل حساسیت انگشت ها وجود نداشته باشد البته اکشن گیتار نیز باید مناسب نوازندگی باشد. یک گیتار نایلون باید بر اساس علاقه شما به سبک موسیقی انتخاب شود نه بر اساس راحتی در نوازندگی.

سیم های نایلون بیشتر از سیم های فلزی کشیده میشوند پس باید مرتب کوک شوند، به خصوص زمانی که به تازگی کار گذاشته شده باشند؛ همچنین این سیم ها بیشتر به شرایط محیط مانند رطوبت و دما حساس هستند. راهنمای خرید سیم گیتار 

کشش های مختلف سیم‌های گیتار کلاسیک

با اینکه سیم های گیتار کلاسیک به صورت بسته بندی شش تایی با کشش معین عرضه میشود اما هر کدام از آنها با کشش هایی که دارند علامت گذاری میشوند. متأسفانه این رده بندی ها به صورت استاندارد مشخص نیست پس باید برای پیدا کردن سیم مناسب خودتان تجربه ی استفاده از چندین برند از سیم ها را داشته باشید. بعضی از بسته های سیم دارای کشش های مختلفی برای سیم ها هستند، در حالی که بعضی بسته ها همه ی سیم ها را با یک کشش ارائه میکنند. اینجا لیستی از کشش های رایج را بررسی میکنیم:

پیشنهاد اکتاو  چگونه مناسب‌ترین گیتار آکوستیک را برای خود انتخاب کنیم؟

کشش ملایم

 • انگشت گذاری راحت تر است، به خصوص در گیتار هایی که اکشن بالاتری دارند.
 • بلندی و پرتاب صدا کمتر است.
 • برای تکنیک لگاتو بسیار مناسب است.
 • احتمال صدای گز دادن خیلی بیشتر است.

کشش متوسط

 • معمولاً چیزی بین سیم های ملایم و سفت است.

 

کشش قوی

 • انگشت گذاری سخت تر است، بخصوص در گیتار هایی با اکشن بالا
 • بلندی و پرتاب صدا بیشتر است.
 • برای ریتم نوازی بسیار مناسب است.
 • ممکن است برای دسته، خرک و بدنه ی ساز های ضعیف مشکل ساز باشد

 

بعضی از تولید کنندگان سیم، کشش های دیگری مانند بسیار ملایم یا بسیار سفت و حتی متوسط-سفت نیز ارائه میکنند. یک توصیه برای اینکه بتوانید سیم های مورد علاقه ی خود را پیدا کنید این است که ابتدا برند و جنس سیم مورد نظر خود را انتخاب کنید، بعد از آن همه ی کشش های موجود در آن برند را امتحان کنید و سیم مورد علاقه ی خود را انتخاب نمایید.

اگر از سیم های با کشش قوی استفاده میکنید بهتر است برای اینکه آسیبی به ساز وارد نشود بعد از اتمام کار با ساز کوک آن را به عقب ببرید.

راهنمای خرید سیم گیتار

کشش در سیم های گیتار کلاسیک باعث بحث های زیادی شده است. برای کشش سیم ها و جنس سیم ها راه حل ثابتی وجود ندارد. تجربه، بهترین راه حل در این مورد است. راهنمای خرید سیم گیتار 

 

جنس سیم‌های نایلون

ابتدا باید به این مورد اشاره شود که اسم سیم های نایلون گمراه کننده است. همانطور که در ادامه خواهیم گفت، از مواد مختلفی برای ساختن سیم های گیتار کلاسیک استفاده میشود، همچنین ساخت سیم های بیس با سیم های تریبل متفاوت است. تا دهه ی 1940 از روده ی گاو و گوسفند برای ساخت سیم های گیتار استفاده میشد. سیم های تریبل از روده ی خالص بودند و سیم های بیس نخ ابریشمی بود که روده دورش پیچیده می شد. راهنمای خرید سیم گیتار 

راهنمای خرید سیم گیتار

در گیتار های مدرن کلاسیم، فولک و فلامنکو از نایلون، فلوروکربن یا مواد مصنوعی دیگر در سیم های تریبل استفاده میشود و در سیم های بیس یک رشته نازک نایلون مرکزی وجود دارد که با رشته های فلزی دور پیچ شده اند. راهنمای خرید سیم گیتار 

 

جنس و صدای سیم‌های تریبل گیتار کلاسیک

نایلون خالص: محبوب ترین آنها، از نایلون مصنوعی خالص ساخته شده اند و در کشش های مختلف عرضه میشوند و صدای غنی و شفافی دارند.

نایلون اصلاح شده: این هم از نایلون خالص ساخته میشود، سپس با دقت قطر یکسانی را در طول سیم بر قرار میکنند. صدای آن نرم و ملایم تر از نایلون خالص است.

نایلون مشکی: از ترکیب نایلون متفاوتی ساخته میشود، صدایی گرم و خالص تر تولید میکند. میان گیتاریست های فولک محبوب است. راهنمای خرید سیم گیتار 

تیتانیوم: شفاف تر و صاف تر از سیم های نایلون سنتی است. معمولاً بر روی گیتار هایی با صدای تیره تر استفاده میشود. راهنمای خرید سیم گیتار 

مرکب: از ترکیب رشته های مختلف ساخته میشوند. شفافیت و پرتاب صدای قوی دارند. برای استفاده از سیم سل به عنوان تغییری بین سیم های تریبل و بیس معروفند.

راهنمای خرید سیم گیتار

 

جنس و صدای سیم های بیس گیتار کلاسیک

سیم های بیس گیتار کلاسیک رشته های نایلونی مرکزی دارند و با رشته های فلزی دور پوشی شده اند. جنس فلزات رایج به این صورت است: راهنمای خرید سیم گیتار 

80/20 برنز: از 80% مس و 20% روی ساخته شده است، به آن برنج هم گفته میشود. این آلیاژ درخشنده است و پرتاب صدای خوبی دارد. بعضی از سازندگان به آن سیم های طلا هم میگویند.

روکش نقره و مس: روکش نقره حس خوبی میدهد و مس صدای گرم تری تولید میکند. بعضی سازندگان به آن سیم های نقره میگویند. راهنمای خرید سیم گیتار 

سیم های پیچیده شده روش بسیار محبوب و مورد پسندی در سیم های بیس گیتار کلاسیک هستند. بعضی از سازندگان لایه بیرونی سیم پیج را صیقل میدهند تا لمس سیم ها حس بهتری داشته باشد و نویز های ناشی از انگشت گذاری کم شود.

اکثر سیم های گیتار کلاسیک انتهای صاف دارند که باید به انتهای خرک گیتار گره زده شوند. بعضی از سیم ها انتهای توپی شکل دارند که مورد علاقه ی نوازندگان فولک است. اگر انتهای توپی شکل ذکر نشده باشد پس حتماً سیم ها انتهای صاف دارند.

راهنمای خرید سیم گیتار

 

نشانه هایی که باید سیم های گیتار را عوض کنید

 • کوک کردن و کوک ماندن سیم های گیتار سخت شده است. راهنمای خرید سیم گیتار 
 • سیم ها زنگ زدگی یا رنگ پریدگی دارند.
 • سیم پیچ رویی باز شده و لایه ی مرکزی نمایان است.
 • صدای تولیدی بی روح و مرده است.
 • آخرین باری را که سیم تعویض شد، به یاد ندارید.

 

سیم های گیتار هر چند وقت باید عوض شوند؟

اگر میپرسید سیم های گیتار هر چند وقت باید عوض شوند، جواب مشخصی وجود ندارد. مواردی که عمر سیم های گیتار را کاهش میدهد به این صورت است:

 • هنگام نوازندگی زیاد عرق میکنید.
 • خشن مینوازید و بند های زیاد انجام میدهید.
 • مرتباً ساز میزنید.
 • کوک ساز را مرتباً عوض میکنید.
 • سیگار میکشید یا در محیطی که دود سیگار وجود دارد ساز میزنید.

 

توصیه های دیگر برای نگهداری سیم ها

 • پارچه ای تمیز داشته باشید و بعد از ساز زدن سیم ها را با آن تمیز کنید تا عمر آنها افزایش پیدا کند.
 • شستن دست هایتان قبل از نوازندگی میتواند به دیرتر اکسیده شدن سیم ها کمک کند.
 • کوک کننده گیتار بخرید، ارزان است و به عوض کردن سیم ها کمک میکند.
 • تاریخ تعویض سیم را بر روی بسته ی سیم یادداشت و از آن نگهداری کنید تا عمر مدل های مختلف سیم ها را بدانید.
 • خرید تک سیم به صورت جداگانه میتواند هوشمندانه باشد به خصوص وقتی از سیم های با کشش ضعیف استفاده میکنید و مرتباً پاره میشوند.
 • سیم های اضافه در کیس گیتار خود داشته باشید که وقتی نیاز داشتید بتوانید از آن استفاده کنید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

1 دیدگاه در “راهنمای خرید سیم گیتار کلاسیک و گیتار آکوستیک | کدام مناسب من است؟

ممنون از توضیحاتتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 4 =