اولین مجله تخصصی تجهیزات موسیقی

سن مناسب برای شروع یادگیری موسیقی، چند سالگی است؟

همگی داستان نابغه‌های مشهور موسیقی را شنیده‌ایم، از موتزارت که اولین سمفونی خود را در هشت سالگی نوشت تا استیوی واندِر که در یازده سالگی با Motown آواز می‌خواند. حتی اگر بچه شما در یازده سالگی، در ارکستر فیلارمونیک یا سمفونی شهرتان نوازندگی نمی‌کند، بدون شک خانواده شما در محل سکونت خود در کنار کودکان با استعداد بسیاری قرار دارد. به نظر می‌رسد که اگر خانواده‌ها بخواهند کودکان خود در موسیقی موفق شوند، باید از بدو تولد آن‌ها را غرق موسیقی کنند، چه در گروه کُر پیش دبستان باشد یا گروه موسیقی مدرسه ابتدایی؛ این والدین درست فکر می‌کنند. سن مناسب یادگیری موسیقی

با این حال معمولاً والدین گله‌هایی از دیگر والدین می‌شنوند که باعث می‌شود آموزش موسیقی به کودک خود در سنین پایین را به تاخیر بیاندازند، مثلاً می‌شوند که «وقتی کوچک بودم، والدینم مرا مجبور کردند تا یک ساز بنوازم… آن زمان از ساز متنفر بودم و تا به امروز هم از ساز بدم می‌آید.» والدین برای اینکه از چنین واکنش‌هایی جلوگیری کنند، آموزش موسیقی را به تاخیر می‌اندازند تا زمانی که فرزندشان بزرگ‌تر شود و خود بتواند ساز خود را انتخاب کند و یا حتی تصمیم بگیرد که آیا قصد یادگیری موسیقی دارد یا خیر. این دسته از والدین نیز درست فکر می‌کنند.

ممکن است این دو پاراگراف متناقض به نظر آیند. در واقع مساله این است که آموزش موسیقی را چگونه تعریف می‌نمایید. برای اینکه این موضوع را بهتر درک کنید، لازم است ابتدا بررسی کنیم که والدین به چه دلیلی ممکن است بخواهند فرزندشان موسیقی یاد بگیرد.

پیشنهاد اکتاو  ویدیو: بررسی پیانو دیجیتال یاماها | Yamaha P45 (زیرنویس فارسی)

تحقیقات زیاد و متقاعد کننده‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد «پنجره‌ی فرصت» برای توسعه‌ی درک موسیقایی، از بدو تولد تا 9 سالگی باز است. طی این بازه‌ی زمانی، ساختار ذهنی و مکانیزم‌های مرتبط با پردازش و درک موسیقی در مراحل اولیه توسعه قرار دارند که باعث می‌شود تا آشناسازی کودکان با موسیقی در این بازه سنی اهمیت ویژه‌ای داشته باشد.

 

پس سوال مهم این نیست که چه زمانی آموزش موسیقی را شروع کنید، بلکه سوال این است که هدف از آموزش موسیقی به کودکانِ کم سن و سال چیست؟ برای مثال، کودکان بسیار کم سن و سال را با ساز همراه نمی‌کنیم تا در نوازندگی کاملاً چیره‌دست شوند، بلکه هدف این است که آن‌ها تجربه کسب کنند و یاد بگیرند تا در سن کم، با موسیقی ارتباطی معنادار برقرار کنند. اگر این هدف شما است، پس باید «آموزش» را درست پس از تولد و در همان سال ابتدایی عمر کودک آغاز نمود.

ضرورتی ندارد تا این «آموزش»ها خیلی رسمی باشند؛ حتی بهتر است که اصلاً رسمی نباشند. والدین می‌توانند نقش یک راهنما را ایفا نمایند و کودک را غرق در محیطی پر از موسیقی کنند. با کارهایی نظیر فعالیت‌های ساده همچون بازی‌های موسیقایی، تاب خوردن یا رقصیدن هنگام نگه داشتن کودک یا آواز خواندن یا نواختن یک ساز برای کودک، باید به کودک کمک کنید تا روی موسیقی تمرکز کند.

زمانی که کودک حدوداً سه ساله شد، زمان «آموزش»های رسمی‌تر فرا رسیده است. در این مرحله نیز هدف یاد گرفتن یک ساز نیست، بلکه هدف توسعه مهارت‌هایی همچون تشخیص ضرب در موسیقی، شناسایی ملودی یا شناسایی سازها است. این آموزش‌ها برای کودکان ممکن است شامل کلاس‌های پیش از مدرسه باشند که توسط اشخاص، دانشگاه‌ها یا به طور محلی برگزار می‌شوند. برای اینکه تصمیم بگیرید که یک کلاس برای کودک شما مناسب است یا خیر، در نظر بگیرید که اهداف و توقعات شما با اهداف معلم هم راستا است یا خیر.

پیشنهاد اکتاو  جواهری بر روی انگشتان شما: انگشتر میدی کنترلر!

در پنج سالگی، اکثر کودکان زیربنای لازم برای پذیرش آموزش‌های رسمی موسیقی را کسب کرده‌اند. حتی در این مرحله نیز هدف این نیست که کودک نوازنده بزرگی شود، بلکه هدف درک بهتر موسیقی است. پیانو و ویولن رایج‌ترین سازهای مناسب این سن هستند، اما برخی از کودکان نیز فلوت رکوردر، گیتار یا یوکللی را با موفقیت یاد گرفته‌اند.

کودک تا ده سالگی مهارت‌های گوناگونی در ساز خود کسب کرده است. همچنین اکنون قدرت جسمانی لازم برای نواختن سازی متفاوت و بزرگ‌تر همچون سازهای بادی برنجی یا سازهای زهی بزرگ که نیاز به قدرت و استقامت بیشتری دارند را کسب کرده است. در این سن است که هدف آموزش، از کسب تجربه، به بهبود نوازندگی تغییر پیدا می‌کند.
به طور خلاصه، سوال «کودکان در چه سنی باید یادگیری موسیقی را آغاز کنند؟» سه پاسخ دارد. فعالیت‌های غیر رسمی شامل موسیقی باید از بدو تولد آغاز شوند و سپس حدود سه سالگی کلاس‌های سیستماتیک و نظام‌مند آغاز شوند و آموزش با هدف یادگیری ساز باید بین شش تا نه سالگی آغاز شود. به یاد داشته باشید که این‌ها تنها دستورالعمل‌هایی کلی هستند؛ بسته به کودک و یا معلم، استثناهایی نیز وجود خواهد داشت. تجربه موسیقایی از سن پایین، در فرآیند پرورش کودک بسیار مهم است. همچون یادگیری دوچرخه‌سواری یا یادگیری یک زبان تازه، می‌توان بعداً نیز چنین مهارت‌هایی را کسب کرد اما این یادگیری هرگز حسی «طبیعی» که برای اجرای روان موسیقی ضروری است، نخواهد داشت.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + دو =

  • خانه
  • بررسی
  • سن مناسب برای شروع یادگیری موسیقی، چند سالگی است؟