اولین مجله تخصصی تجهیزات موسیقی

نقد و بررسی مولتی‌افکت HeadRush

چه مولتی-افکت‌ها را که تمام امکانات را در خود جا داده‌اند دوست داشته‌باشید و چه نداشته باشید، آن‌ها به محصولی ماندگار در بازار تبدیل شده‌اند و تقریباً در همه اجراهای زنده دیده می‌شوند. هم اکنون محصول تازه‌ای به شکل پدال‌بورد هِدراش وارد میدان شده است؛ اما این محصول ناگهان از ناکجاآباد ظاهر نشده است. هدراش بخشی از شرکت مادر inMusic است که آکایی (Akai) و دیگر شرکت‌ها زیرمجموعه‌ی آن هستند و شبیه‌سازی موجود در این پدال‌بورد، کار گروهِ طراح الون (Eleven)، از شرکت دیجی‌دیزاین است (Digidesign؛ که با شرکت Avid ادغام شد) و مانند اِلون رک (Eleven Rack) در این پدال‌بورد نیز شاهد حضور برخی از افکت‌های موجود در نرم‌افزار پروتولز (Pro Tools) هستیم. نقد و بررسی مولتی‌افکت Headrush

اکنون هدراش تلاش می‌کند که نشان دهد که این پدال‌بورد تنها یک الون رک در کنار یک کنترلر پایی (Foot controller) و برخی خصوصیات اضافه نیست. شرکت به ما می‌گوید که این محصول به طور کامل معماری سیستم پردازشگر صوتی (DSP) را از نو ساخته و با تجزیه کدهای کهنه‌ی الون رک، Eleven HD Expanded را با شبیه‌سازی واقعی‌تر و انعطاف‌پذیری بیشتر تولید کرده‌اند. همچنین این DSP تازه که از یک پردازنده چهار هسته‌ای بهره می‌برد، یک رابط کاربری سریع‌تر و کاربرپسندتر دارد، دنباله‌ی Delay و Reverb هنگام تعویض صداها قطع نمی‌شود، می‌توان Impulse Response های خود (به بیانی ساده، شبیه‌سازی میکروفون در جلوی اسپیکر که معمولاً در قالب فایل wave ذخیره می‌شوند و از سایت‌های مختلف قابل دانلود و خریداری هستند) را داخل دستگاه بریزید، دستگاه دارای یک لوپر (Looper یا تکرارکننده صدا) با توانایی ضبط/پخشِ 20 دقیقه است و کلی ویژگی‌های دیگر.

نقد و بررسی مولتی‌افکت Headrush

خصوصیت تازه‌ای که بین دستگاه‌های مشابه تا به حال مشاهده نشده است، بهره‌گیری هدراش از یک صفحه نمایش لمسی هفت اینچی است که برای ویرایش و ساخت صداها مورد استفاده قرار می‌گیرد. از نظر ظاهری، هدراش شبیه هلیکس فلور (Helix Floor) محصول لاین سیکس (Line6) است؛ هر دو دارای یک پدالِ ولوم، 12 فوت‌سوییچ به همراه نمایشگرهایی برای نامگذاری هر فوت‌سوییچ و LED جهت کدگذاری هر فوت‌سوییچ با رنگ هستند، اگرچه در هدراش، این LEDهای رنگی بالای هر فوت‌سوییچ قرار دارند و نه دور آن‌ها. این دستگاه بسیار محکم ساخته شده و زیر آن شیاری جهت عبور کابل‌ها تعبیه شده است تا به مرتب‌سازی کابل‌ها روی سِن، به شما کمک کند. تعداد ناب‌های تنظیم اندک است، چون می‌توانید بسیاری از کارها را با استفاده از صفحه لمسی انجام دهید. تمامی ورودی‌ها و خروجی‌ها در پشت دستگاه قرار دارند که یکی از آن‌ها یک درگاه USB است که علاوه بر انتقال صداها و فایل‌های Impulse Response (یا IR)، می‌توانید با استفاده از این درگاه، هدراش را جهت ضبط یا Reamp کردن به یک کارت صدا تبدیل کنید. این کارت صدا دارای چهار کانال ورودی و خروجی است که شامل سیگنال‌های استریوی پردازش شده و خام می‌باشد. شگفت انگیز است!
علاوه بر این، درگاه‌های میدی (MIDI) جهت کنترل و برنامه‌ریزی در پشت دستگاه وجود دارد. هدراش همچنین دارای یک ورودی Aux برای اتصال پخش‌کننده موسیقی خود برای پخش و تمرین همزمان است. هر کدام از دویست و هفتاد Preset موجود در این دستگاه با عنوان ریگ (Rig) شناخته می‌شوند و هر کدام از زنجیره‌ای از 11 بلوک (Block) تشکیل شده‌اند که می‌توان این بلوک‌ها را با هر ترتیبی که می‌خواهید و به صورت ردیفی و یا به دو گونه موازی مختلف، بچینید. برای پر کردن هر کدام از این بلوک‌ها، شما 33 امپلی‌فایر، 15 کابینت (با 10 نوع میکروفون) و 42 افکت شبیه‌سازی در اختیار دارید. می‌توانید فایل‌های IR خود را به مجموعه کابینت‌ها اضافه کنید و هدراش از تمامی فرمت‌های رایج فایل‌های IR پشتیبانی می‌کند. با خرید هدراش، می‌توانید به دانلود IR از وبسایت شرکت سلسشن (Celestion) بپردازید. همچنین می‌توانید یک بلوک را به پدال‌های واقعی خود اختصاص دهید و آن‌ها را با استفاده از حلقه ارسال و بازگشت (Send & Return) در پشت دستگاه، به هدراش متصل نمایید.

نقد و بررسی مولتی‌افکت Headrush

حالت‌های مختلفی جهت انتخاب ریگ‌ها وجود دارد و می‌توانید به سادگی با فشردن چند فوت‌سوییچ، این حالت‌های گوناگون را انتخاب نمایید. در حالت استامپ (Stomp)، دو فوت‌سوییچ سمت چپ جهت انتخاب ریگ‌ها و هشت فوت‌سوییچ دیگر برای فعال و غیرفعال‌کردن افکت‌های مختلف ریگ کنونی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در حالت ریگ (Rig mode)، با سوییچ‌های سمت چپ بین دسته‌های هشت‌تایی ریگ‌ها جابجا می‌شوید و سوییچ‌های دیگر جهت انتخاب ریگ مورد نظر خود از بین هشت ریگ انتخاب شده، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هدراش دارای یک حالت ترکیبی (Hybrid) نیز می‌باشد که در آن می‌توانید با سوییچ‌های ردیف بالا به انتخاب ریگ بپردازید و با سوییچ‌های پایینی، افکت‌ها را روشن و خاموش نمایید. علاوه بر این‌ها می‌توانید مجموعه ریگ‌های مورد نظر خود را برای اجرای زنده، به ترتیب مورد نظر خود قرار دهید. پدال ولوم خود دستگاه می‌تواند دو عملکرد مختلف A یا B را داشته باشد؛ با فشار دادن جلوی پدال، می‌توان بین این دو عملکرد مختلف جابجا شد یا می‌توانید با اتصال یک پدال خارجی به هدراش، عملکرد B را به آن تخصیص دهید. یک حالت کلاسیک جهت تنظیم یک پارامتر یا حالت پیشرفته جهت تنظیم چهار پارامتر نیز وجود دارد.

         نقد و بررسی مولتی‌افکت Headrush

ویرایش صدا در HeadRush چقدر آسان است؟

داشتن صفحه لمسی باعث شده است تا ویرایش پارامترها در هدراش، بسیار سریع‌تر و آسان‌تر از دیگر همتایان خود باشد و به سادگی می‌توانید یک ریگ را ویرایش کنید یا از ابتدا به درست کردن یک ریگ بپردازید. می‌توانید به سادگی هر بلوک (پدال، امپ یا کابینت) را در زنجیره‌ی سیگنال خود (Chain) جابجا کنید. لمس هر کدام از آن‌ها، سه پارامتر اصلی آن‌ها را نمایش می‌دهد که می‌توانید هر کدام را با پیچ تنظیم مجاور آن‌ها تنظیم نمایید، هر کجای صفحه پارامترها را لمس کنید تا سه پارامتر بعدی نشان داده شود. دو بار لمس پی در پی صفحه پارامترها، صفحه دیگری را باز می‌کند که در آن می‌توانید تنظیماتی از جمله تعیین رنگ LED آن بلوک را اعمال نمایید. هنگامی که یک پدال خاص را بارگذاری می‌نمایید یا آن را تغییر می‌دهید، به تنظیمات از پیش انجام شده برای آن دسترسی دارید. علاوه بر صفحه لمسی، یک پیچ هم جهت انتخاب موارد قابل انتخاب نمایش داده شده در صفحه وجود دارد و با استفاده از آن می‌توانید به تنظیم پارامترها بپردازید. البته از آن جهت که یقیناً هنگام اجرا دوست ندارید زانو بزنید و با صفحه لمسی یا پیچ‌های تنظیم کار کنید، یک حالت بدون دخالت دست (هندزفری) نیز وجود دارد که در آن شما فوت‌سوییچ اختصاص داده شده به هر بلوک را نگه می‌دارید، بعد از این کار مجموعه‌ای از پارامترها به فوت‌سوییچ‌های ردیف بالا اختصاص داده می‌شود که می‌توانید آن‌ها را انتخاب نمایید و با استفاده از پدال ولوم، به تنظیم مقدار آن‌ها بپردازید. با وجود اینکه می‌توانید Presetهای خود را در رایانه خود ذخیره کنید، هدراش دارای ویرایشگر نرم‌افزاری اختصاصی نمی‌باشد.

صداها

با اینکه هدراش به طور پیش‌فرض ریگ‌های قابل استفاده بسیاری را در خود جای داده، بیشتر کاربران می‌خواهند ریگ اختصاصی خود را بسازند و مدل‌های شبیه‌سازی شده در هدراش، دامنه وسیعی از صداهای (tone‌های) گوناگون را پوشش می‌دهند، به خصوص اگر برای هر ریگ که شامل امپ و کابینت است، IRهای خود را وارد دستگاه نمایید. نوازندگی با این پدال‌بورد حس خوبی دارد و صداهای با کیفیتی را در اختیار شما قرار می‌دهد: امپ‌های فندر، مارشال، وکس، سولدانو، مسا/بوگی در هدراش حاضر هستند و دست شما در انتخاب افکت‌های گوناگون نیز باز است و می‌توانید تنها با استفاده از افکت‌ها، ریگ‌هایی جهت قرار گرفتن در جلوی امپلیفایر واقعی خود استفاده کنید.

با وجود اینکه بیشتر مدل‌های کنونی شبیه‌سازی شده در هدراش، پیش‌تر در آخرین نسخه الون رک حضور داشتند، هدراش به ما می‌گوید که مشغول کار کردن روی مدل‌های تازه‌ای است که در نمایشگاه تابستانی نم (Summer NAMM) آن‌ها را معرفی خواهد کرد. عملکرد لوپر، بخشی مستقل است و یکی از بلوک‌های ریگ را به خود اختصاص نمی‌دهد و می‌تواند به ضبط/پخش حداکثر 20 دقیقه و 100 لایه بپردازد. استفاده از این لوپر آسان می‌باشد و عملکردهای مفیدی به فوت‌سوییچ‌ها اختصاص داده شده است، از جمله عملکرد «insert» که با استفاده از آن می‌توانید روی قسمت خاصی از لوپ ضبط شده خود به ضبط مجدد بپردازید و این ضبط تازه، جایگزین تمام لایه‌های پیشین می‌شود.
پدال‌بورد امکانات لازم جهت استفاده در اجراهای زنده، استودیو و تمرین را در اختیار شما قرار می‌دهد. برای دوستداران قدیمی الون‌رک که با صدای آن آشنا هستند، پدال‌بورد می‌تواند جایگزین خوشایندی برای حمل الون‌رک جهت اجراهای زنده باشد و از داشتن قابلیت‌های بیشتر جهت چیدن افکت‌ها در زنجیره سیگنال لذت خواهند برد. در حالی که ممکن است رابط کاربری این دستگاه، کاربران بالقوه را به خود جذب کند، از نظر صوتی رقابت سختی با همتایان خود به خصوص لاین سیکس هلیکس ال‌تی (Helix LT) دارد. همانطور که همیشه می‌گوییم، اگر قیمت دستگاه برای شما مناسب است، آن را امتحان کنید و ببینید که آیا صدای مورد نظر شما را در خود دارد یا خیر.

 

پیشنهاد اکتاو  Cherry Audio ولتاژ ماژولار مجازی خود را منتشر کرد

به زودی منتظر بررسی ویدیویی این پدال‌بود باشید!

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

2 دیدگاه در “نقد و بررسی مولتی‌افکت HeadRush

خیلی ممنون ار اطلاعات خوبتون

خواهش میکنم، امیدواریم مفید واقع شده باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 5 =