اولین مجله تخصصی تجهیزات موسیقی

نقد و بررسی مولتی افکت Fractal AX8

گیتاریست‌های بسیاری دنبال کیفیت امپ‌ها و افکت‌های شبیه‌سازی شده در Axe-FX II هستند، اما قیمت آن بسیار زیاد است، به خصوص هنگامی که فوت‌سوییچ MFC-101 را هم برای آن خریداری کنید تا بتوانید از آن برای اجرای زنده استفاده کنید.

اکنون می‌توانید با هزینه‌ای کمتر، تا حد زیادی شبیه‌سازی Fractal را تجربه کنید: این شرکت پیش از این FX8 را عرضه کرده بود که شامل افکت‌های مختلف برای کاربران امپ‌های واقعی است و اکنون AX8 را معرفی کرده است که با قالبی مشابه FX8، دارای امپ‌های شبیه‌سازی شده نیز می‌باشد و می‌توان آن را مستقیماً به PA و/یا کابینت‌های FRFR (Full Range Flat Response) متصل نمود.
AX8 از همان موتور پردازشی به کار رفته در Axe-FX II استفاده می‌کند و کیفیت صدای آن‌ها یکسان است، اما قدرت CPU (پردازنده‌ی) آن کمتر است و به جای دو امپلیفایر شبیه‌سازی شده، تنها می‌توان از یک امپلیفایر شبیه‌سازی شده در زنجیره سیگنال (Signal Chain) استفاده کرد.

افکت گیتار

AX8 دارای 512 Preset داخلی است که هر کدام از مجموعه‌ای از بلوک‌ها ساخته شده‌اند. شما بلوک‌هایی برای امپ و کب و همچنین بلوک‌هایی برای افکت‌های رایج و یک لوپر در اختیار دارید.
تعداد امپ‌های شبیه‌سازی شده 222 مدل است و در کنار آن‌ها 130 کب قرار دارد و می‌توانید 512 کب دیگر را نیز در آن بارگذاری کنید. تعداد افکت‌ها هم بسیار زیاد است. همه چیز پارامترهای قابل ویرایش بسیاری دارند که می‌توان با استفاده از کنترل‌های روی خود AX8 یا با استفاده از نرم‌افزار کامپیوتری مخصوص، به ویرایش آن‌ها پرداخت.

پیشنهاد اکتاو  فندر پدال‌های افکت تازه‌ای برای سال 2018 معرفی می‌کند

AX8 بسیار محکم ساخته شده است و دارای 11 فوت‌سوییچ است. می‌توان به هر فوت‌سوییچ، عملکردهای گوناگونی را اختصاص داد تا هنگام اجرای زنده، همه‌ی کارها به سادگی تمام انجام شود.
سه فوت‌سوییچ که عمودی در یک ستون قرار گرفته‌اند برای تنظیمات استفاده می‌شوند و با استفاده از سوییچ‌های دیگر که از یک تا هشت شماره‌گذاری شده‌اند، می‌توان افکت‌های مختلفِ موجود در یک Preset را خاموش یا روشن کرد یا هشت scene موجود در هر preset را انتخاب نمود.

افکت گیتار

هر کدام از این sceneها خود مانند یک preset کوچک هستند و با استفاده از آن‌ها می‌توان با استفاده از یک فوت‌سوییچ، چند افکت را همزمان خاموش و روشن کرد. علاوه بر این، هر بلوک یک تنظیم X و Y دارد (که هر کدام می‌تواند پارامتر مانند پدال‌های overdrive مختلف، میزان فیدبکِ دیلی و… باشد) و می‌توانید با فشار دادن و نگه داشتن فوت‌سوییچ‌ها، بین این دو تنظیم، سوییچ کنید.
به طور کلی استفاده از AX8 آسان است و پشت دستگاه چهار سوکت برای اضافه کردن پدال expression یا فوت‌سوییچ‌های اضافه قرار دارد. از نظر صدا، امپ‌های واقع‌گرایانه، کابینت‌های خوش صدا و افکت‌های شفاف، صدایی در اختیار شما قرار می‌دهند که می‌تواند به خوبی با امپ‌ها و افکت‌های واقعی رقابت کند.

پیشنهاد اکتاو  Axe-Fx III قدرتمندترین پردازنده افکت ساخته شده تاکنون است

اگر به Axe-FX II علاقه دارید اما از رکمونت بودن آن راضی نیستید یا قیمت آن برای شما زیاد است، AX8 پاسخگوی نیازهای شماست. درست است، نمی‌توانید همزمان از دو امپ استفاده کنید و تعداد افکت‌ها با Axe-FX II برابری نمی‌کند، اما کیفیت صدا همچنان با Axe-FX II برابر است و دست شما در صداسازی بسیار باز است.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

1 دیدگاه در “نقد و بررسی مولتی افکت Fractal AX8

متاسفانه آنلان که جایی ندیدم موجود باشه. در حالی که یکی از بهترین افکتهاس در کنار Helix.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 13 =