اولین مجله تخصصی تجهیزات موسیقی

چگونه آیپد یا آیفون خود را به یک استدیو کامل ضبط آهنگ تبدیل کنیم؟

در این مقاله اطلاعات مورد نیاز برای تبدیل آیفون یا آی‌پد خود به یک استودیوی کامل و ساخت ابزاری قدرتمند برای تولید موسیقی ارائه می‌کنیم. با خواندن این مقاله، با کارت‌های صدای آی او اس (iOS)، کنترلرها، میکروفون‌ها و دیگر تجهیزات موسیقی تلفن‌های همراه بیشتر آشنا می‌شوید.چگونه آیپد یا آیفون خود را به یک استدیو کامل ضبط آهنگ تبدیل کنیم؟

در گذشته‌ای نه چندان دور، ضبط با کیفیت صدا نیاز به تجهیزات گران‌قیمت و پیچیده و همچنین حضور متخصصین حرفه‌ای آشنا با آن تجهیزات داشت. با پیشرفت فناوری ضبط صدا و ارزان قیمت‌تر و کوچک‌تر شدن تجهیزات، موزیسین‌ها قادر به ساخت استودیوهای کوچک شدند تا بتوانند به راحتی در خانه خود، موسیقی با کیفیت دمو ضبط کنند. اکنون دستگاه‌های سیار مانند آیفون، آی‌پد و آی‌پاد بسیار قدرتمندتر شده‌اند و موزیسین‌ها تقریباً هر جا که بخواهند می‌توانند با کیفیت حرفه‌ای به ضبط بپردازند؛ آن هم با استفاده از دستگاه‌هایی که برای تمام کارهای دیگر زندگی روزمره خود از آن‌ها استفاده می‌کنند. در این راهنما سخت‌افزارهای مختلفی را بررسی می‌کنیم که به شما کمک می‌کنند تا از حداکثر قدرت ضبط صدا و تولید موسیقی دستگاه‌های آی او اس خود بهره ببرید.

موزیسین‌ها و تولیدکنندگان در هر سطحی، از آی‌پدهای خود در استودیو استفاده می‌کنند و در برخی موارد، آی‌پد آن‌ها، قلب استودیوی آن‌ها است. برای مثال دامون آلبارن (Damon Albarn) عضو اصلی گروه گوریلاز (Gorillaz) هنگامی که در یک تور جهانی بود، کل آلبوم سال 2011 گروه یعنی The Fall (سقوط) را روی یک آی‌پد ضبط کرد. برخی از گروه‌های مستقل، کل آلبوم‌های خود را روی آیفون ضبط، میکس و مستر کرده‌اند. و اغلب اوقات، مهندسان صدای مشهور که تجهیزات گران قیمت بسیاری در اختیار دارند، از دستگاه‌های آی او اس استفاده می‌کنند تا کار خود را آسان‌تر کنند.

اگر یک موزیسین یا تولید کننده هستید، دستگاه‌های آی او اس، امکانات ارزان قیمت و راحتی برای تولید سیار موسیقی در اختیار شما قرار می‌دهند و با اضافه کردن چند سخت‌افزار ساده، می‌توانید آیپد یا آیفون خود را به یک دستگاه قدرتمند ضبط صدا تبدیل کنید که تقریباً می‌تواند تمام نیازهای شما را پوشش دهد. البته اگر بخواهید آی‌پد خود را به یک دستگاه صوتی حرفه‌ای تمام عیار تبدیل کنید، نیاز به تجهیزات بیشتری خواهید داشت و باید ببینید که از دستگاه خود چه انتظاراتی دارید تا تجهیزات جانبی مناسبی به آن اضافه نمایید.در ادامه به برخی از محبوب‌ترین تجهیزات ضبط صدا برای آی او اس نگاهی خواهیم انداخت.

 

کارت صدا/میدی (MIDI) برای آی او اس

نمی‌توانید گیتار، بیس، میکروفون و… خود را مستقیماً به آی‌پد خود وصل کنید و حتی اگر می‌توانستید، از نتیجه ضبط شده چندان راضی نخواهید بود. بدون داشتن پری‌امپ، کانورتر/مبدل (تبدیل سیگنال آنالوگ به دیجیتال و بالعکس) و دیگر فناوری‌هایی که پیش از رسیدن سیگنال به دستگاه شما آن را پردازش می‌کنند، به صدای ایده‌آل خود نمی‌رسید. احتمالاً با تاخیر در ضبط مواجه می‌شوید که سر ضرب اجرا کردن، هماهنگ کردن ترک‌ها و مانیتورینگ صداهای ضبط شده را دشوار می‌کند.

اینجاست که یک کارت صدای آی او اس خوب به کمک شما می‌آید! مدل‌های بسیار متنوعی در بازار وجود دارد، از دانگل‌های ساده گرفته تا کارت‌های صدای تک ورودی تا دستگاه‌های بسیار کامل با تمام ورودی‌ها و خروجی‌های مورد نیاز برای ضبط کامل یک گروه. یک راهکار تقریباً متفاوت، استفاده از iConncetivity iConncetMIDI+ Lightning Edition است. این دستگاه با معماری هاب گونه خود، همزمان سه ورودی از مک، ویندوز و آی او اس شما دریافت می‌کند و با مدار خود کیفیت صدا را حفظ می‌کند و شما را قادر می‌سازد تا از تجهیزات خود به عنوان کنترلر یا پلاگین استفاده نمایید.

چگونه آیپد یا آیفون خود را به یک استدیو کامل ضبط آهنگ تبدیل کنیم؟
با داشتن 4 ورودی و خروجی و همچنین پشتیبانی از 8 دستگاه میدی، iConncetivity iConncetMIDI+ Lightning Edition امکاناتی عالی در اختیار شما قرار می‌دهد.

کارت‌های صدای تک ورودی برای آی او اس

اگر نیازهای شما ساده است و با یک ساز اصلی کار می‌کنید، می‌توانید دستگاه‌های جمع و جور و ارزان قیمتی پیدا کنید که طراحی شده تا یک ورودی دریافت کند و کیفیت بالا در اختیار شما قرار دهد. Jam محصول Apogee، iRig HD محصول IK Multimedia و Sonic Port محصول Line 6 همگی انتخاب‌های قدرتمندی برای گیتاریست‌ها و بیسیست‌هاست تا به صدای مورد نظر خود هنگام ضبط دست یابند.
نوازندگان کیبورد و دیگر موزیسیسن‌ها که از میدی استفاده می‌کنند، می‌توانند از دستگاه‌های جمع و جور مخصوص اتصال ساز خود استفاده کنند تا از امکانات میدی برای تولید موسیقی و اپ‌های DAW بهره ببرند. iRig MIDI 2 محصول IK Multimedia نمونه‌ای از چنین دستگاه‌هایی است.

خواننده‌ها یا دیگر موزیسین‌هایی که برای ضبط ساز خود به میکروفون نیاز دارند، می‌توانند از محصولی همچون iRig Pre محصول IK Multimedia برای اتصال میکروفون خود استفاده کنند. این دستگاه دارای یک پری‌امپ و ورودی XLR است و شما را قادر می‌سازد تا تقریباً هر میکروفونی را به آن وصل کنید.برای کسانی که همراه با گیتار آواز می‌خوانند، دستگاهی همچون iTrack Solo محصول Focusrite که با درگاه لایتنینگ به دستگاهِ آی او اس شما متصل می‌شود، وروی و پری‌امپ مناسبی را با قیمتی جذاب در اختیار شما قرار می‌دهد.

چگونه آیپد یا آیفون خود را به یک استدیو کامل ضبط آهنگ تبدیل کنیم؟
iTrack Solo محصول Focusrite با داشتن پری‌امپ با کیفیت میکروفون و ورودی گیتار، به خوبی با تمام دستگاه‌های آی او اس مجهز به لایتنینگ کار می‌کند.

کارت‌های صدای دارای چند ورودی برای آی او اس

برای موزیسین‌هایی که نیاز ساده‌ای دارند، کارت‌های صدای مخصوص که تنها یک ورودی دریافت می‌کنند، مقرون به صرفه هستند و نتیجه بسیار خوبی در اختیار شما قرار می‌دهند. اما کسانی که چند ساز می‌نوازند، خواننده-ترانه‌پردازها و کسانی که به دنبال ضبط چیزهای پیچیده‌تری هستند، نیاز به دستگاه‌هایی پیچیده‌تر و منعطف‌تر هستند.
گزینه‌های بسیاری در بازار موجود است که می‌توانند چندین ورودی دریافت کنند و با تنوعی که دارند، هر کس که دنبال یک ابزار ضبط قوی است می‌تواند ابزار مورد نیاز خود را پیدا کند.

نکته مهم هنگام جستجوی کارت‌های صدا این است که در نظر داشته باشید که قصد دارید چه چیزی به آن متصل کنید، تا تنها بر ابزارهایی تمرکز کنید که برای دریافت ورودی‌های مورد نظر شما طراحی شده‌اند و به شما کمک می‌کنند تا به صدای مورد نظر خود دست یابید.

خواننده-ترانه‌پردازها یا هر کسی که با ترکیب یک گیتار و خواننده سر و کار دارد، کارت صدای Scarlett Solo 2nd Gen محصول Focusrite، با قیمتی جذاب، پری‌امپی خوش صدا و یک ورودی ساز در اختیار شما قرار می‌دهد. آخرین نسخه این محصول، صدای محصول اصلی و ساختار Gain آن را بهبود بخشیده است تا راحت‌تر میکس‌های خود را به تعادل برسانید. ورودی ساز برای دریافت سیگنال قوی‌ترین پیکاپ‌ها بهینه شده است. تاخیر کاهش یافته یعنی می‌توانید با اطمینان بیشتری به اجرا و مانیتور کردن صدا بپردازید، در حالی که می‌توانید بدون DAW به طور همزمان پلاگین‌ها را اجرا کنید.

چگونه آیپد یا آیفون خود را به یک استدیو کامل ضبط آهنگ تبدیل کنیم؟
از آن جهت که Scarlett Solo 2nd gen محصول Focusrite برق خود را از USB تامین می‌کند، انتخابی ایده‌آل برای ضبط سیار صدا است.

کسانی که دنبال اتصال چیزهای گوناگونی هستند، نیم نگاهی به وسیله‌ای همچون UA-22 Duo-Capture محصول Roland داشته باشند که دو ورودی XLR/TRS دارد که می‌توانید میکروفون یا ساز را به آن متصل کنید و به عنوان یک رابط میدی USB جهت کنترل اپ‌های سازگار با میدی عمل می‌کند.

بیشتر بخوانید: کارت صدا چیست و چه قابلیت‌هایی دارد؟

چگونه آیپد یا آیفون خود را به یک استدیو کامل ضبط آهنگ تبدیل کنیم؟
چگونه آیپد یا آیفون خود را به یک استدیو کامل ضبط آهنگ تبدیل کنیم؟
 
 
تولیدکننده در سبک EDM، وِین ویلکینز، از Apogee Duet استفاده می‌کند تا حتی هنگامی که از استودیوی خانگی خود دور است، بیکار نماند. Duet محصول Apogee با داشتن دو ورودی ساز/میکروفون، مبدل آنالوگ به دیجیتال 24 بیت و دیجیتال به آنالوگ و قابلیت اتصال میدی، با وجود اندازه کوچک خود، بسیار قدرتمند است.
 

کسانی که قصد دارند تا آیپد خود را محور اصلی استودیوی سیار آن‌ها باشد، داشتن یک دستگاه داکینگ حرفه‌ای، روش مناسبی برای تبدیل تبلت خود به یک استودیوی کامل و فشرده است. یکی از مدل‌های محبوب یعنی iO Dock II محصول Alesis، تمام عملکردهای مورد نظر را ارائه می‌کند و دارای دو ورودی XLR/TRS، سوییچ ورودی مقاوت بالای گیتار، اتصال فوتسوییچ، ورودی و خروجی میدی و خروجی و لاین برای مانیتورینگ و… است.

چگونه آیپد یا آیفون خود را به یک استدیو کامل ضبط آهنگ تبدیل کنیم؟
iTrack Dock محصول Focusrite تمام ورودی‌ها و خروجی‌ها و قابلیت‌های میدی مورد نیاز شما را فراهم می‌کند و همچنین با داکینگ، کاملاً با آیپد شما ادغام می‌شود.

کنترلرهای آی او اس

آی‌پد دستگاهی قدرتمند است که توانایی اجرای DAWهای کامل را دارد. با اینکه صفحه لمسی آی او اس می‌تواند گاهی نسبت به کیبورد و ماوس در نسخه‌های کامپیوتری بهتر عمل کند، به نظر بسیاری از تولیدکنندگان سیار داشتن کنترلرهای سخت‌افزاری اختصاصی می‌تواند به کنترل بهتر نرم‌افزارها به آن‌ها کمک کند.
این یکی از دلایلی است که برندهای بزرگ محصولات صوتی حرفه‌ای، کنترلرهای کوچک میدی سازگار با آی او اس تولید کرده‌اند. محصولات مجموعه Nano از Korg شامل مدل‌هایی برای تولید موسیقی و کنترل DAW است. برای مثال nanoPAD2 برای تریگر کردن سمپل‌ها یا صداهای درامز مجازی عالی است در حالی که nanoKONTROL2 با اندازه‌ای کوچکتر از کیبوردهای استاندارد کامپیوتر، کنترل کامل DAW را در اختیار شما قرار می‌دهد.

چگونه آیپد یا آیفون خود را به یک استدیو کامل ضبط آهنگ تبدیل کنیم؟
nanoKONTROL2 محصول Korg، گزینه‌ای جمع و جور برای کنترل کامل DAW کامپیوتری یا آی او اس شما است و به سرعت به یکی از ابزارهای بسیار کاربردی شما تبدیل خواهد شد.

 

پیشنهاد اکتاو  بهترین کارت صداهای میان رده تا سقف 500 هزار تومان
چگونه آیپد یا آیفون خود را به یک استدیو کامل ضبط آهنگ تبدیل کنیم؟
Sonic Port XV محصول Line 6 رویکرد متفاوتی در ساخت میکروفون‌های کاندنسر در کنار ورودی و خروجی، میکس و پردازش سیگنال در پیش گرفته است. سازگاری با DAWهای کامپیوتری و موبایل یعنی خواننده-ترانه‌پردازها هیچ محدودیتی در ضبط نخواهند داشت.

 

میکسرهای آی او اس

حتی مهندسین حرفه‌ای صدا و تولیدکنندگان خانگی که صاحب استودیوهای کامل هستند می‌توانند از قابل حمل بودن آی او اس بهره ببرند. یکی از کاربردهای محبوب آی او اس در استودیوها، استفاده از آن به عنوان کنترل از راه دور کنسول‌های میکسر است. با در نظر داشتن این موضوع، برخی از تولیدکنندگان میکسر، ادغام بی‌سیم با آی او اس را در محصولات خود قرار داده‌اند و با استفاده از پلتفرم‌های رایج موبایل، اپ‌هایی جهت کنترل از راه دور ساخته‌اند.
StudioLive 24.4.2 AI محصول Presonus نمونه‌ای از یک کنسول میکس است که از ادغام با آی او اس بهره‌مند است. با اتصال بی‌سیم آیپد به این کنسول، مهندس صدا می‌تواند با استفاده از اپ AI Mixer Control یا Qmix-AI، میکس‌های اصلی یا میکس مانیتور را تنظیم کند.

چگونه آیپد یا آیفون خود را به یک استدیو کامل ضبط آهنگ تبدیل کنیم؟
StudioLive 24.4.2 AI محصول PreSonus یک کنسول میکسر 24 ترکه است که برای کنترل از راه دور میکس‌های اصلی و مانیتور، با آی او اس ادغام می‌شود.

میکروفون‌های سازگار با آی او اس

در حالی که بسیاری از کارت‌های صدای آی او اس اتصال میکروفون را می‌پذیرند، گزینه آسان‌تری برای خواننده‌ها یا کسانی که می‌خوانند به سادگی به ضبط صدا بپردازند وجود دارد. میکروفون‌های بسیاری وجود دارند که جهت اتصال مستقیم به آی‌پد یا آیفون شما طراحی شده‌اند. این میکروفون‌ها می‌توانند گزینه‌ای عالی برای ضبطی جمع و جور و سیار باشند.
iRig Mic HD محصول IK Multimedia یک میکروفون دستی عالی برای آیفون، آی‌پد، آی‌پاد تاچ یا مک‌های مجهز به اتصال‌های 30 پین یا لایتنینگ است. این میکروفون حتی با دستگاه‌های اندروید (با استفاده از تبدیل OTG) سازگار است و صدایی با کیفیت 24 بیت ضبط می‌کند.

چگونه آیپد یا آیفون خود را به یک استدیو کامل ضبط آهنگ تبدیل کنیم؟
iRig HD محصول IK Multimedia یک میکروفون کاندنسر حرفه‌ای با خروجی 24 بیت و سازگاری بدون نیاز به درایور با آی او اس است.

میکروفون استریوی iQ6 X-Y محصول Zoom را به اتصال لایتنینگ آیفون یا آیپد خود وصل کنید تا آن را به یک استودیوی کامل، آماده ضبط موسیقی، کنفرانس‌ها و صداهای محیط با کیفیتی فوق‌العاده تبدیل کنید. دو میکروفون کاندنسر این محصول می‌توانند با زاویه 90 درجه یا 120 درجه نسبت به یکدیگر تنظیم شوند تا بتوانید گستره صدا را تعیین کنید. Zoom همراه با این محصول هوشمندانه طراحی شده، یک کابل اتصال بلند نیز قرار داده است تا بتوان آن را به دستگاه اپل خود که در جایی امن زیر پوشش قرار دارد متصل نمود. یک پیچ تنظیم Gain در کنار 3 LED به شما کمک می‌کند تا سطح سیگنال را تنظیم کنید و از دیستورت شدن آن جلوگیری نمایید. خروجی هدفون iQ6 به عنوان خروجی لاین نیز عمل می‌کند تا بتوانید با استفاده از آن هنگام ضبط و پخش به مانیتورینگ بپردازید. با استفاده از اپ Handy Recorder محصول Zoom می‌توانید سطح دقیق سیگنال را مشاهده کنید و گزینه‌های بسیاری را جهت ضبط بهتر صدا در اختیار شما قرار می‌دهد.

چگونه آیپد یا آیفون خود را به یک استدیو کامل ضبط آهنگ تبدیل کنیم؟
با مجهز کردن دستگاه آی او اس سازگار خود به iQ6 محصول Zoom، برای ضبط هر صدایی، در هر جایی و با کیفیتی بی‌نظیر آماده می‌شوید.

مانیتورهای آی او اس

هر مهندس حرفه‌ای صدا از اهمیت مانیتورهای استودیویی خوب برای خلق بهترین میکس آگاه است. در استودیو شما نیاز به بلندگوهایی دارید که طراحی شده‌اند تا صدایی دقیق و رنگ نشده پخش کنند تا بتوانید صداها را بدون تغییر و همان گونه که واقعاً هستند بشنوید. این موضوع در مورد استودیوهای سیار نیز برقرار است و به همین علت است که برخی از شرکت‌ها، بلندگوهای قابل حملی تولید کرده‌اند که دقت مانیتورهای استودیویی با کیفیت را به شما ارائه می‌دهند.
نمونه‌ای از مانیتورهای استودیویی سیار، iLoud محصول IK Multimedia است. این مانیتور که 40 وات قدرت و کیفیت بسیار بالایی دارد، حجم صدا و شفافیت بالایی به شما عرضه می‌کند تا هر جا که هستید، با دقت میکس کنید.

چگونه آیپد یا آیفون خود را به یک استدیو کامل ضبط آهنگ تبدیل کنیم؟
iLoud محصول IK Multimedia کیفیت مانیتورهای استودیویی را در قالبی قابل حمل به شما عرضه می‌کند.

ابزارهای تولید موسیقی برای آی او اس

استفاده از ابزارهای تولید موسیقی به عنوان بخشی از فرآیند ضبط و مهندسی می‌تواند برای تکمیل آهنگ‌ها و رسیدن به صدای مطلوب ترک‌ها بسیار اهمیت داشته باشد. آی او اس نیز مانند سایر سیستم عامل‌ها، ابزارهای بسیاری دارد که به شما در این امر کمک می‌کنند. با اضافه کردن اجزای سخت‌افزاری مناسب، می‌توانید آی‌پد، آیفون یا آی‌پاد خود را به یک استودیوی مجهز و سیار تولید موسیقی تبدیل کنید. در ادامه به معرفی برخی از این ابزارها می‌پردازیم.

کیبوردها و سینتی‌سایزرهای آی او اس

تولید کنندگان کیبورد که به محبوبیت دستگاه‌های قابل حمل به عنوان ابزار حرفه‌ای تولید موسیقی پی برده‌اند، مدل‌های کوچک و قابل حمل تولید کرده‌اند که به خوبی با آی او اس ادغام می‌شوند و هر آنچه را که از یک سینث‌سایزر نیاز دارید، در اختیار شما قرار می‌دهند.

چگونه آیپد یا آیفون خود را به یک استدیو کامل ضبط آهنگ تبدیل کنیم؟
iRig KEYS با اندازه‌ای بسیار کوچک، تمام امکانات میدی‌کنترلرهای بزرگ را در اختیار شما قرار می‌دهد و با آیفون، آی‌پاد تاچ، آی‌پد و مک و ویندوز کار می‌کند. KEYS چهار تنظیم شخصی‌سازی شده را ذخیره می‌کند که می‌توانید فوراً آن‌ها را بارگذاری نمایید و با سازهای مجازی قابل دانلود SampleTank 2L کار می‌کند تا KEYS به اصلی‌ترین بخش از استودیوی سمپلینگ سیار شما تبدیل شود.

کنترلرهای تریگر پد آی او اس

اپ‌های بسیاری در آی او اس برای تولید لوپ، ترک‌های درام و به ترتیب قرار دادن سمپل‌ها (sample sequence) در دسترس هستند. اما برای اینکه حداکثر بهره را از این ابزارها ببرید، بهتر است که از یک کنترلر خارجی استفاده نمایید که استفاده از آن‌ها را ساده می‌کند. اخیراً تولیدکنندگان، ساخت کنترلرهایی سازگار با موبایل را شروع کرده‌اند که به دستگاه آی او اس شما وصل شده و با عملکرد خود به عنوان رابطی بسیار مناسب با اپ‌ها، در ساخت موسیقی دیجیتال به شما کمک می‌کنند.
تولیدکنندگان و دی‌جی‌هایی که از Ableton Live استفاده می‌کنند به Launchpad RGB محصول Novation بسیار علاقه‌مند خواهند شد. این وسیله به خوبی با نرم‌افزار ادغام می‌شوند و چراغ‌های LED آن دقیقاً به رنگ‌هایی که در نرم‌افزار خود دارید در می‌آیند تا بتوانید به صورت بصری، به کنترل دقیق نرم‌افزار بپردازید. با دارا بودن 64 پد، می‌توانید با دقت بسیار سازهای کوبه‌ای را بنوازید، کلیپ‌های مختلف را پخش کنید، لوپ‌ها را فعال کنید و دیگر پارامترهای نرم‌افزار خود را کنترل نمایید.

چگونه آیپد یا آیفون خود را به یک استدیو کامل ضبط آهنگ تبدیل کنیم؟
با Launchpad RGB محصول Novation، می‌توانید هر کاری را که قادر هستید با Ableton Live انجام دهید، بهتر انجام دهید. Launchpad RGB کنترلری جذاب و رنگارنگ برای استفاده از تمام جنبه‌های گوناگون Ableton Live است.

لوازم جانبی ضبط صدای آی او اس

علاوه بر ابزارهایی که به شما کمک می‌کنند تا آی او اس خود را به یک دستگاه ضبط کامل تبدیل کنید، ابزارهای ساده دیگری نیز وجود دارند که به شما کمک می‌کنند تا از دستگاه آی او اس خود در استودیوی خانگی خود استفاده نمایید. برای مثال اگر آیپد خود را در یک دستگاه صوتی حرفه‌ای داک نکرده‌اید، می‌توانید یک پایه حرفه‌ای همچون Tablet Mounting System محصول On-Stage Stands را خریداری نمایید. با این کار آی‌پد شما محکم در جای خود قرار می‌گیرد تا با استفاده از آن به میکس‌های خود بپردازید.
همچنین به کابل‌ها و مبدل‌هایی حرفه‌ای برای استفاده از آی او اس خود نیاز خواهید داشت. برای نمونه اگر گیتار ضبط می‌کنید و صدای خروجی آن را از طریق یک امپلیفایر گیتار می‌شنوید، احتمالاً به یک تبدیل فیش استریوی نر استریوی یک هشتم اینچ به فیش مونوی ماده یک چهارم اینچ نیاز خواهید داشت.

 

پیشنهاد اکتاو  10 نکته‌ای که قبل از خرید گیتار باید در نظر بگیرید

واژه‌نامه

میکروفون کاندنسر

رایج‌ترین میکروفون‌ها دو نوع هستند: داینامیک و کاندنسر. میکروفون‌های داینامیک که محکم‌تر و به صداهای بسیار بلند کمتر حساس هستند، بیشتر اوقات برای اجراهای زنده مناسب‌تر می‌باشند. در مقابل میکروفون‌های کاندنسر پاسخگویی فرکانسی و transient بهتری دارند و بیشترین کاربرد را در استودیوها دارند. بیشتر میکروفون‌های مخصوص آی او اس، از نوع کاندنسر هستند. اما با استفاده از کارت صدای مناسب آی او اس، می‌توانید از میکروفون‌های داینامیک نیز استفاده نمایید.

محیط کاری صوتی دیجیتال (DAW)

محیط کاری صوتی دیجیتال یا DAW، ابزاری برای ضبط و ویرایش صدا و با محوریت یک نرم‌افزار رایانه‌ای یا در برخی موارد، سخت‌افزار صوتی دیجیتال است. با پیشرفت فناوری رایانه‌های شخصی و قدرتمندتر و ارزان‌تر شدن آن‌ها، DAWها به رویکردی محبوب جهت ضبط در استودیوهای خانگی و همچنین در محیط‌های حرفه‌ای تبدیل شده‌اند.

ورودی/خروجی یا I/O

ابزارهایی همچون کارت‌های صدا برای آی او اس، دستگاه‌هایی I/O (ورودی/خروجی) هستند چون آن‌ها به انتقال داده‌ها از یک دستگاه به دستگاه دیگر می‌پردازند. هنگامی که می‌خواهید تجهیزات خود را به دستگاه آی او اس خود وصل نمایید، به نوع ورودی‌ها و خروجی‌ها توجه داشته باشید تا ابزاری را خریداری نمایید که نیازهای شما را پوشش دهد.

آی او اس یا iOS

سیستم عامل مورد استفاده در دستگاه‌های سیار شرکت اپل از جمله آی‌پد، آی‌پاد و آیفون. برای اینکه با استفاده از دستگاه اپل خود یک استودیوی سیار درست کنید، باید تجهیزاتی سازگار با آی او اس خریداری نمایید. اگر از نسخه‌های قدیمی‌تر دستگاه‌های اپل استفاده می‌نمایید، دقت داشته باشید که ابزارهایی که خریداری می‌کنید با نسخه آی او اس مورد استفاده شما سازگار باشند.

اتصال دوربین آی‌پد

اتصال دوربین آی‌پد به عنوان مبدلی جهت فراهم آوردن ورودی برای آی‌پد یا دستگاه آی او اس شما عمل می‌کند و گاهی برای اتصال تجهیزات صوتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر هم اکنون این وسیله را در اختیار ندارید، دقت کنید که آیا برای اتصال ابزارهای استودیویی خود به آن نیاز خواهید داشت یا خیر. بیشتر اوقات توضیحات محصولات در وبسایت تولیدکننده آن‌ها به شما می‌گوید که آیا به این مبدل نیاز خواهید داشت یا خیر.

میدی

یک فرمت استاندارد است که دستگاه‌هایی همچون سینث‌سایزرها را قادر می‌سازد تا با دستگاه‌های دیگر همچون رایانه‌ها و آیپدها ارتباط برقرار کنند. میدی اطلاعات مربوط به نت‌ها، ولوم، پن و دیگر پارامترها را منتقل می‌کند و شما را قادر می‌سازد تا از سازهای مبنی بر میدی صدای مورد نظر را دریافت کنید و یا با یک کنترلر از DAW خود استفاده نمایید.

مونو/استریو

صدای استریو، صدایی است که از دو کانال یا بیش از دو کانال استفاده می‌کند. تقریباً تمام ضبط‌های مدرن به صورت استریو انجام می‌شوند. مونو صدایی است که تنها از یک کانال استفاده می‌کند. ضبط سازها به تنهایی معمولاً به صورت مونو انجام می‌شود.

فانتوم پاور

روشی جهت انتقال برق به میکروفون از طریق کابل آن است که برای این کار دستگاه شما باید توانایی فراهم کردن فانتوم پاور داشته باشد. اغلب میکروفون‌های کاندنسر برای کار کردن به فانتوم پاور نیاز دارند.

پدهای تریگر

یک سنسور الکترونیک است که با استفاده از یک برنامه، صدایی که به آن تخصیص داده شده است را پخش می‌کند. برخی از دستگاه‌ها از فقط پدهای تریگر تشکیل شده‌اند در حالی که دستگاه‌های دیگر همچون مدل‌های گوناگون کیبورد، از تعداد اندکی پد استفاده می‌کنند.

TRS

مخففِ Tip/Ring/Sleeve، این گونه فیش‌ها برای کابل‌های یک چهارم اینچ ساز و تجهیزات استریوی حرفه‌ای رایج هستند. بیشتر کارت‌های صدا، حداقل یک ورودی TRS دارند.

XLR

این نوع فیش عمدتاً برای اتصال میکروفون‌ها و برخی دیگر از تجهیزات حرفه‌ای استفاده می‌شود. کسانی که می‌خواهند میکروفون خود را به استودیوی سیار خود متصل نمایند باید کارت صدایی خریداری نمایند که حداقل یک ورودی XLR داشته باشد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × سه =