اولین مجله تخصصی تجهیزات موسیقی

چگونه برای خود استاد گیتار مناسب پیدا کنیم

با اینکه باور کلی بر این اساس است که موسیقی معاصر توسط گروهی از نوازندگان نابهنجار و خنایکار شکل گرفته است، درعین‌حال برای پیشرفت در این مسیر مانند هر مسیر دیگری، تنها زمانی می‌توانید خوب و درست گیتار بنوازید که با نظم و روش درست پیش بروید. به هرحال، حتی سرکش‌ترین و قانون‌شکن‌ترین نوازنده‌ها هم تنها به این دلیل توانسته‌اند قانون‌شکنی کنند که ابتدا به درستی قوانین را آموخته‌اند. برای یادگیری این قوانین، شما احتیاج دارید که توسط یک فرد مناسب آموزش ببینید.

پس فکر می‌کنید به چه نوع استادی نیاز داشته باشید؟ مطمئنا وقتی می‌خواهید رانندگی یاد بگیرید ایتدا درباره مربی آن کمی تحقیق می کنید.این اتفاق برای مربی شما در موسیقی نیز باید بیافتد. هرکسی که بتواند تاثیر بسزایی بر روی نوازندگی شما بگذارد ممکن است استاد خوبی برایتان باشد. پس برای پیدا کردن این فرد نکات زیادی را باید در نظر بگیرید.

خودتان را بازبینی کنید

قبل از اینکه به این فکر کنید که از استادتان چه چیزی می‌خواهید,  باید به این فکر کنید که می‌خواهید از این تجربه چه چیزی کسب کنید؟  هدفتان چیست؟ برای دل خودتان و اوقات فراقت ساز زدن را یاد بگیرید یا اینکه به یک نوازنده حرفه‌ای تبدیل بشوید و به چشم شغل آینده‌تان به آن نگاه می‌کنید ؟ سلیقه‌تان بیشتر به سمت موسیقی‌های محلی و عرفانی است یا ریتم‌های راک و متال؟ ‌البته این حقیقت هم وجود دارد که برای تسلط کامل به گیتار، کسب کردن یک سری مهارت‌های مشخص مقدماتی الزامی می‌باشد , اما به هر حال این نکته که سلیقه خودتان چه چیزی است و در آینده در چه مسیری قرار بگیرید هم برای انتخاب استاد مناسب به شما کمک می‌کند.

سبک نوازندگی

در اینجا  اولویت علاقه شخصی شما می‌باشد، یک استاد ممکن است ادعا کند که در سبک‌ها و استایل‌های متفاوت خبره شده و دارای مهارت کامل می‌باشد اما باز هم مطمئنا در یک سبک  و ژانر‌های خاصی دارای تبحر بیشتری است. خب این درسته که شما باید همه اصول ابتدایی و یکسان را بیاموزید اما اگر به طور مثال علاقه‌مند به گیتار بلوز هستید, چرا سراغ استادی نروید که در این سبک خبره شده و همه زیر و بم و اصول و فوت و فنی که این سبک دارا می باشد را به خوبی می شناسد؟ یادگیری گیتار بلوز و یا هر سبک مشابه، چیزی فراتر از دانستن تنها کلید‌های ارجح یا یادگیری مبانی مهم آن سبک می باشد. سابقه نوازندگی و تدریس مدرس در آن سبک یکی از ویژگیهای مهمی می باشد که باید در نظر بگیرید.

سوابق استاد

شما قراراست پول زیادی را صرف کلاس‌های خود بکنید پس استادی که انتخاب میکنید باید در رشته خودش به اندازه کافی تجربه داشته باشد. به طور مثال اگر استاد شما حدود یک سال سابقه و تجربه تدریس دارد, با اینکه ممکن است از لحاظ مالی به صرفه تر عمل کند و هزینه کمتری از شما دریافت کند، اما به جای اینکه او بخشی از مراحل یادگیری شما برای حرفه ای شدن باشد, شما بخشی از مراحل یادگیری او برای تبدیل شدن به یک استاد حرفه ای خواهید بود. کسی را پیدا کنید که هم  چند سال سابقه نوازندگی و تدریس داشته باشد و همچنین چندین شاگرد موفق و راضی در کارنامه خود به عنوان استاد داشته باشد. شاید ابتدا نسبت به استاد تازه‌کار هزینه بیشتری پرداخت کنید اما مطمئن باشید در طولانی مدت نتیجه بهتری خواهید گرفت.

بیشتر بخوانید: 10 ترفند و نکته مهم برای نوازندگان خودآموز گیتار

پول

مطمئنا چیزی که واضح می باشد این است که شما برای این یادگیری به پول نیاز دارید پس باید فکر کنید که تا چه میزان برای این کار حاضر به هزینه کردن هستید. خیلی تحقیق کنید و در عین حال این نکته را هم در نظر بگیرید که هرچقدر پول بدهید آش می خورید. این که به سراغ استادی بروید که روزها در بانک کار می کند و شب ها تدریس، شاید از لحاظ مالی به نفع شما باشد, اما به این فکر کنید که چرا هنوز در بانک هم کار می کند؟ اگر استاد خوبی پیدا کردید که بودجه تان برای کلاس رفتن نمی رسد ، سعی کنید به جای هر ماه هر 2 ماه کلاس داشته باشید . از جلسات کمتر با یک استاد خبره مهارت بیشتری عایدتان می شود تا جلسات زیاد با کارمند بانکی که ممکن است یک روزی به استاد خوبی تبدیل بشود.

یکی از راههای صرفه جویی در هزینه ها این است که اعتماد به نفس کافی برای شرکت در جلسات همنوازی یا دور همی‌های محلی را داشته باشید که معمولا هر شهری چنین برنامه هایی به این سبک  را دارا می باشد. با اینکه ممکن است خیلی سخت و پر از چالش به نظر بیاید اما این جلسات بهترین مکان برای دیدن، به جمع پیوستن و یادگیری می‌باشند. هیچ کس شما را به خاطر توانایی‌هایتان قضاوت نمی‌کند. همه از یک جایی شروع به یادگیری کردند. حتی ممکن است در این جمع ها یک هم گروهی پیدا کنید که به شما در یادگیری مهارت‌ها و تکنیک‌ها بسیار کمک می‌کند. در نهایت افزایش اعتماد به نفس می‌تواند در نوازندگی شما معجزه ایجاد کند.

روش تدریس

در زمینه یادگیری موسقی نمی شود یک نسخه را برای همه پیچید. یک استاد خوب چندین روش بسته به سطح توانایی هنرجو در چنته دارد ، .شما نمی توانید به یک نوجوان 12 ساله که عاشق راک استار شدن است همانگونه شروع به تدریس کنید که به یک فرد 30 ساله که میخواهد نوازنده جز بشود و به اندازه نصف زندگیش تجربه دارد .  ایده خودتان را برای استادتان به طور کامل توضیح بدهید و از او درباره ر.ش تدریس او بپرسید.

حضور فیزیکی همیشه  مقدور نیست!

از اینترنت می‌توان اطلاعات بسیار بیشتری از فقط عکس سگ و گربه و افراد مشهور و  … پیدا کرد. با استفاده از اینترنت استاد گیتار شما می‌تواند هر جایی در این دنیا باشد! منابع زیادی برای تمرین (جدای از کلاسهای مجازی) وجود دارند که میتوان چندین ناشر خارجی و داخلی اشاره کرد،( به عنوان مثال فروشگاه اکتاو بعنوان اولین و کامل‌ترین منبع با بیش از چندهزار دوره آموزشی در تمام سطوح و مهارت‌ها قصد ارائه چنین خدماتی را دارد).شناخت درست مسیر و هدفتان در نوازندگی و انتخاب کردن یکی از متدهای آموزشی می‌تواند شروع خوبی برای یادگیری توسط خودتان باشد.

بیشتر بخوانید: 14 نکته بسیار مهم برای ارتقای مهارت‌های نوازندگی

مهمترین نکته لذت بردن شما است

خب بله ، ممکن است شما در محیط آموزش قرار بگیرید و بله ، ممکن است سخت و طاقت فرسا باشد، اما امیدوارانه رضایت بخش هم هست,  و  همچنین باید لذت بخش هم باشد. یک استاد گیتار باید بتواند هنرجو را درگیر تمرین کند و کامل بداند نیاز و سلیقه هنرجویش چه چیزی است.  اگر درس ها خسته کننده و یکنواخت شوند احتمال اینکه تسلیم بشوید بسیار زیاد است. به خاطر داشته باشید که اگر حس خوبی ندارید ممکن است مقصر خودتان نباشید. این وظیفه استاد شما می باشد که فضا و درس را برای شما شاد و لذت بخش کند.

نکات کمی برای رعایت کردن وجود دارند اما فراهم نبودن حتی یک مورد می تواند شما را دچار مشکل کند. می‌توانید بروید با کسانی که تجربه یادگیری گیتار را دارند صحبت کنید, می توانید با کسانی که در فروشگاه‌های موسیقی کار میکنند صجبت کنید و یا مستقیما با مشاوران ما در فروشگاه اکتاو تماس بگیرید، ما به شما اطمینان می دهیم که برای مشاوره هیچ هزینه ای از شما دریافت نخواهیم کرد. اما این را به خاطر داشته باشید که این داستان شما است پس درسها و راه یاد گیری را طوری انتخاب کنید که مناسب سلیقه خودتان باشد. از این دو اصل هم در حین یادگیری هیچوقت غافل نشوید: لذت ببرید و خوش بگذرانید.

پیشنهاد اکتاو  3 فرمول جالب ریاضی در گیتار
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

3 دیدگاه در “چگونه برای خود استاد گیتار مناسب پیدا کنیم

بهترین روش آموزش خود آموزه…..بهترین معلم خود آدمه

بله خودآموز اگر با ساختار درست همراه باشه خیلی بازده بالایی داره

خسته نباشید مرسی به خاطر این مطلب
زیبا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + نه =