اولین مجله تخصصی تجهیزات موسیقی

چگونه بر گام دومینانت مسلط شویم

اگر به بداهه‌نوازی علاقمند هستید، پس حتما اهمیت گامها را درک می‌کنید و میدانید که چقدر میتوانند مهم باشند. آنها نظم خاصي را براي انگشتان شما فراهم ميکنند، همچنين گوش شما را در معرض شنيدن دیگر حالت‌هاي ممکن ملودیکی قرار ميدهند که در غير اينصورت ممکن بود از آنها غافل شويد. از تمام گونه‌هاي آکوردی، به نظر میرسد که دومينانت سون‌ها (هفتم‌هاي نمايان) بيشترين تعداد گام‌ها را پشتيباني ميکنند.بياييم بعضي از آنها را بررسي کنيم.چگونه بر گام دومینانت مسلط شویم آموزش تئوری موسیقی

در ابتدا به آرامی تمرین‌های شماره 1 تا 9 را بنوازید. سپس بتدريج سرعت را افزايش دهيد تا بتوانيد انگشت گذاري‌هاي کارآمدي پيدا کنيد و مایه هر گام را بشنويد. تمرينات را به صورت وارون نيز بنوازيد، و سعی کنید در هر کدام از نت‌هاي آکورد دو ماژور هفتم (CMaj7) که احساس ميکنيد صداي بهتري دارد آنها را حل کنید.(به همين دليل است که من از علامت‌هاي عرضي استفاده کردم. وقتي که شما تمرينات را رو به صورت طبيعي رو به جلو مينوازيد، به نظر ميرسد که علامت هاي عرضي بيشتري اضافه شده است. اما وقتي شما به صورت وارون مينوازيد، بسيار قابل فهم تر ميشوند)

در حالي که روي گامها کار ميکنيد، اين نکات را مد نظر داشته باشيد:

تمرينات 1 تا 7 از گامهاي هفت نتي نشات گرفته شده‌اند، تمرين 8 از يک گام هشت نتي و تمرين 9 از يک گام شش نتي آمده است .
تمرين 6 همان تمرين 5 است که به يک فاصله سوم کوچک زيرتر انتقال يافته است.
تمرينات 5 و 7 به خوبي بر ضد يک اکورد G7sus4 عمل ميکنند.

 

پیشنهاد اکتاو  اینفوگرافیک: یادگیری گام‌های ماژور و مینور در دو دقیقه

اين گامها نشان دهنده گزينه‌هاي “دروني” متداولی هستند که شما احتمال دارد با آنها روبرو شويد.(لینک دانلود فایل صوتی در آخر صفحه )

چگونه بر گام دومینانت مسلط شویم آموزش تئوری موسیقی چگونه بر گام دومینانت مسلط شویم آموزش تئوری موسیقی چگونه بر گام دومینانت مسلط شویم آموزش تئوری موسیقی چگونه بر گام دومینانت مسلط شویم آموزش تئوری موسیقی چگونه بر گام دومینانت مسلط شویم آموزش تئوری موسیقی چگونه بر گام دومینانت مسلط شویم آموزش تئوری موسیقی چگونه بر گام دومینانت مسلط شویم آموزش تئوری موسیقی چگونه بر گام دومینانت مسلط شویم آموزش تئوری موسیقی چگونه بر گام دومینانت مسلط شویم آموزش تئوری موسیقی

حال اجازه بدهيد چند گزينه “خارجي” را لمس کنيم. قبل از نواختن اين خط‌هاي ملودي، توجه داشته باشید که تمرينات 10 تا 13 از گامهاي هفت نتي آمده‌اند در حالي که تمرين 14 از سري‌هاي هشت نتي نشات گرفته است. 9 گام قبلي بعلاوه اين مثال‌هاي جديد، شامل تعدادی انتخاب معمول ملودیکی در کنار حالت‌هاي ممکن غير معمول مي‌باشد تا بتواند شما را به فکر وادارد.

چگونه بر گام دومینانت مسلط شویم آموزش تئوری موسیقی چگونه بر گام دومینانت مسلط شویم آموزش تئوری موسیقی چگونه بر گام دومینانت مسلط شویم آموزش تئوری موسیقی چگونه بر گام دومینانت مسلط شویم آموزش تئوری موسیقی چگونه بر گام دومینانت مسلط شویم آموزش تئوری موسیقی

براي استفاده کاربردی از این گام‌ها، دو تمرین بلوز را تالیف کرده‌ام تا بتوانید با آنها کار کنید. تمرين شماره 15 “دروني” است که از 9 تمرین اولیه نشات گرفته شده، در حالي که تمرين شماره 16 “خارجي” است و انتخاب‌های غریب و نامحتمل‌تری از صدا را نشان ميدهد. اين تمرينات را به آرامي آغاز کنيد، سپس سرعت آن را افزايش دهيد تا بتوانيد رنگ و بوي اين گام ها را بشنويد.

صداي اين آکوردهاي بلوز 12 ميزاني بايد برايتان آشنا باشد؛ زمانی که گام‌ها مقداری “خارجی” تر صدا می‌دهند، برای درک بهتر کافیست ردیفهای آکوردی را ضبط کنید و سعی کنید روی آنها بنوازید. و وقتی که صداي اين گام‌ها را در ذهن خود حک کرديد و بر آن مسلط شدید، سعی کنید تا با چند بداهه‌نوازي آنها را بشکنيد و ذهنیت خود را به بيرون بريزيد!

چگونه بر گام دومینانت مسلط شویم آموزش تئوری موسیقی چگونه بر گام دومینانت مسلط شویم آموزش تئوری موسیقی

لینک دانلود
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + هفت =