اولین مجله تخصصی تجهیزات موسیقی

10 نکته برای ضبط بهتر صدای خواننده

خواننده‌ها غرور شکننده‌ای دارند و ممکن است طی جلسه‌های ضبط کوتاه‌تر، بهترین اجرا را از خود به نمایش بگذارند. پس بهتر است که درست پیش از جلسه ضبط همه چیز را آماده کنید و مواظب باشید که طی ضبط همه چیز به بهترین شکل ممکن پیش برود. در ادامه برترین نکات برای ضبط کردن آواز به بهترین شکل را ارائه می‌دهیم.

 

1. آرامش

پیش از ضبط آواز، محیطی آرام در استودیوی خود فراهم کنید. به یاد داشته باشید که خواننده با دل و جان اجرا می‌کند پس لازم است که تا حد ممکن راحت باشد. یک لیوان آب؟ موسیقی آرامش‌بخش؟ یک مبل راحت؟ لطفاً همه موارد. سر و صداهای بلند ایجاد نکنید، با تجهیزات خود سر و کله نزنید. پیش از اینکه خواننده وارد استودیو شود، همه چیز را آماده کنید تا وقتی به استودیو رسیدند، نیازی نباشد منتظر بمانند تا شما با کابل‌های خود بازی کنید.

 

2. خیلی خوب بود… نه، واقعاً خیلی خوب بود

طی فرآیند ضبط، کمی خواننده را تشویق کنید. به آن‌ها بازخوردهای سازنده ارائه دهید، پیشنهادهای عجیبی در مورد ضبط و اجرا به آن‌ها دهید تا ببینند که به آن‌ها توجه می‌کنید یا اگر چیز مثبتی برای گفتن ندارید، ساکت بمانید. چیزی بدتر از این نیست که تولیدکننده یا مهندس صدا بیش از حد در مورد چیزهایی نظر بدهد که ممکن است بسیار شخصی و سلیقه‌ای باشند.

 

3. سطح صدا بالا… و پایین

ضبط بهتر صدای خواننده
اینجا طی ضبط آواز، سطح سیگنال به قرمز رسیده است. همیشه با سطح پایین ضبط کنید چون بعداً می‌توانید سطح آن را افزایش دهید.

ابتدای ضبط، سطح سیگنال دریافتی از میکروفون را تنظیم کنید تا نیازی نباشد که (خیلی) نگران نظارت و مانیتورینگ پیوسته طی ضبط باشید. همیشه ابتدا از خواننده بخواهید که بخشی بلند از آهنگ را تمرین کند، تا ببینید که سطح سیگنال تا چه حد زیاد خواهد بود و طبق آن تنظیمات را انجام دهید. سطح را کم نگه دارید، چون بعداً می‌توانید سیگنال ضعیف را تقویت کنید، اما نمی‌توانید یک سیگنال کلیپ شده را کاهش دهید.

 

پیشنهاد اکتاو  چگونه آهنگ‌های گروه خود را زنده ضبط کنید؟

4. و صحبت یا تمرین؟ آن‌ها را هم ضبط کنید

همه چیز را ضبط کنید. گاهی بهترین اجرای خواننده هنگام گرم کردن صدا یا تمرین است، چون هنگامی که متوجه شوند که صدای آن‌ها ضبط می‌شود، ممکن است استرس بگیرند. اگر متوجه نباشند که در حال ضبط صدای آن‌ها هستید، فشار روی آن‌ها کاهش می‌یابد و بهترین اجرا را از خود نشان می‌دهند. شاید این مساله که بدون اطلاع آن‌ها صدایشان را ضبط کنید کمی ناخوشایند به نظر برسد، اما این کار نتیجه می‌دهد.

 

5. خام ضبط کنید

ضبط بهتر صدای خواننده
فیلترهای انعکاس همچون این مدل از sE و Aston برای کمک به ضبط کردن صدایی خشک عالی هستند.

مانند تمام ضبط کردن‌های خوب، به هنگام ضبط افکت‌های بسیاری را نیز همراه با صدا ضبط نکنید. سیگنال را خشک (Dry) ضبط کنید و بعداً می‌توانید افکت‌های مورد نظر را به آن اضافه نمایید. اگر افکت‌ها را ضبط کنید، بعداً نمی‌توانید از شر آن‌ها خلاص شوید (مگر اینکه از افکت‌های عجیبی که صدا را معکوس می‌کنند همچون Zynaptic استفاده کنید، اما می‌دانید منظور ما از افکت‌های مورد نظر چیست). برای رسیدن به صدایی خشک (dry)، باید کمترین انعکاس صدا را در اتاق خود داشته باشید، پس از محصولاتی همچون Reflexion Filter از sE و Halo از Aston استفاده کنید.

 

6. از پا-پا-پا-پاپ فیلتر استفاده کنید

ضبط بهتر صدای خواننده
جهت کاهش صدای پ و ب از پاپ‌فیلتر استفاده کنید.

باید از شر حروف انسدادی در ضبط آواز خلاص شوید؛ یعنی صدای شدید حروف ب و پ در کلمات. بهترین راه برای رسیدن به این هدف، استفاده از پاپ‌فیلتر است. بسیاری از میکروفون‌ها پاپ‌فیلتر خود را به همراه خود دارند و آن‌ها را مستقیماً بین میکروفون و خواننده با فاصله‌ای حدود 8 تا 10 سانتی‌متر دورتر از میکروفون قرار می‌دهید (و خوانند نیز با همین فاصله در سمت دیگر پاپ‌فیلتر قرار می‌گیرد). قدیم‌ها پاپ‌فیلتر را با جوراب زنانه و گیره‌لباسی‌های سیمی می‌ساختند، اما اکنون پاپ‌فیلترها بسیار ارزان هستند؛ آیا جداً می‌خواهید یک خواننده به استودیوی شما بیاید و ببیند که باید جلوی جوراب‌های مامان شما آواز بخواند؟

 

پیشنهاد اکتاو  صدای آنالوگ و دیجیتال چیست و چه تفاوتی با هم دارند؟

7. با میکروفون‌های خود آشنا باشید

ضبط بهتر صدای خواننده
با میکروفون‌های خود آشنا باشید؛ این میکروفون Neumann U47 یک میکروفون کاندنسر عالی است

باید به خوبی با میکروفون‌های خود آشنا باشید و بدانید که کدام میکروفون برای چه نوع خواننده‌ای مناسب است. بسیاری از مهندسین صدا مجموعه‌ای کوچک از میکروفون‌ها در اختیار دارند اما میکروفون‌ها را با دقت انتخاب کرده‌اند و می‌دانند که کدام مناسب چه صدایی است و پیش از ضبط می‌دانند که باید از کدام میکروفون استفاده کنند. اگر طی ضبط، داینامیک اجرا بسیار تغییر می‌کند، از میکروفون‌های متفاوتی استفاده کنید؛ مثلاً برای بخش‌های آرام آهنگ از میکروفون کاندنسر و در بخش‌های بلند آهنگ از میکروفون داینامیک استفاده کنید.

 

8. مانیتورینگ باید شخصی‌سازی شود

خوانندگان با استفاده از هدفون با آهنگ همخوانی می‌کنند؛ و حتماً باید این کار را کنند تا کاملاً کوک بخوانند. پس باید هدفون‌های مختلفی در اختیار داشته باشید تا خواننده بتواند علاوه بر شنیدن آهنگ، همزمان صدای خواندن خود را نیز بشنود. بهتر است که از هدفون‌های پشت بسته استفاده کنید تا موسیقی از هدفون خارج نشود و توسط میکروفون ضبط نشود. همیشه پیش از ضبط، میکس بین صدای آهنگ و صدای خواننده را به خوبی تنظیم کنید تا در سطح مناسبی آواز بخوانند؛ اگر صدای آهنگ بسیار زیاد باشد، برای جبران شنیدن صدا خود، بلندتر آواز می‌خوانند.

 

پیشنهاد اکتاو  تئوری موسیقی آسان: گام بلوز

9. یاد بگیرید چگونه برداشت‌های مختلف (Take) ضبط کنید و آن‌ها را سرهم (Comp) کنید

ضبط بهتر صدای خواننده
یاد بگیرید چگونه برداشت‌های مختلف ضبط کنید و بهترین تکه‌ها را سرهم کنید.

به جز مواقعی که اَدِل (Adele) برای ضبط به استودیوی شما آمده باشد یا زمانی که فقط پنج دقیقه برای ضبط فرصت دارید، باید بتوانید با لوپ کردن بخش خاصی از آهنگ، چندین برداشت از آن ضبط کنید. همچنین به حداکثر دفعات ممکن کل آهنگ را کامل ضبط کنید. در بیشتر DAWها، این گونه ضبط کردن آسان است و می‌توانید برای رسیدن به بهترین نتیجه، بهترین تکه‌های هر برداشت را کنار هم سرهم کنید. یاد بگیرید که چگونه پیش از جلسه ضبط، DAW خود را برای چنین کاری تنظیم کنید و بعداً که می‌خواهید آواز را مرتب کنید، می‌توانید بهترین تکه‌های هر برداشت را کنار هم قرار دهید تا به بهترین نتیجه ممکن دست یابید.

 

10. فناوری را نادیده بگیرید

البته نه کاملاً. منظور ما این است که باید هنگام آماده سازی ضبط به مرحله‌ای برسید که ضبط آواز بدون دردسر و سریع شود (هیچ صدایی خسته‌کننده‌تر از آواز خسته‌کننده نیست). پس همه تجهیزات را آماده کنید تا بدون مشکل آماده به کار باشند. حالا می‌توانید روی اجرای آواز تمرکز داشته باشید. آیا کلمات و احساس را می‌شنوید… و آیا همه کوک هستند؟ تجهیزات را به خوبی آماده کنید تا بتوانید به جنبه‌های مهم‌تر فکر کنید و با این رویکرد، هر بار بهتر از دفعه قبل به ضبط آواز می‌پردازید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − نه =