اولین مجله تخصصی تجهیزات موسیقی

10 نکته مهم برای ایجاد انگیزه در کودکان برای تمرین پیانو

ایجاد انگیزه برای تمرین ، همواره سخت‌ترین بخش آموزش پیانو به کودکان بوده است. در بیشتر مواقع کودکان احساس می کنند که تمرین ونواختن پیانو کاری حوصله سر بر است و ترجیح می‌د‌هند که وقت خود را با انجام کارهای دیگری پر کنند. اما با رعایت 10 نکته زیر و تداوم در انجام آن‌ها ، فرزندتان هر روز به تمرین پیانو خواهد پرداخت. آموزش موسیقی کودکان

آموزش موسیقی کودکان

1. بهترین مدرس پیانو را برای کودک خود انتخاب کنید

علاقه کودک به مدرس یکی از مهم‌ترین عوامل ایجاد انگیزه در کودکان برای تمرین پیانو می‌باشد بنابراین مدرسی را انتخاب کنید که فرزندتان دوستش داشته باشد. سعی کنید کسی را انتخاب کنید که با متد‌‌های جدید و به روز آشنا باشد و کارش آموزش کودکان باشد.

2. تعیین زمان شروع و مدت تمرین برای هر روز و تبدیل آن به یک عادت روزانه

برای شروع بهتر است که زمان تمرینات کوتاه باشد. برای کودکان بهتر است که تمرینات به دو قسمت تقسیم شود ، دو بار در روز و هر کدام حدودا 15 الی 20 دقیقه. سعی کنید برای درس خواندن ، بازی کردن، تلویزیون تماشا کردن و تمرین پیانو فرزند خود برنامه‌ریزی کنید. جدیت و انگیزه شما در انجام این برنامه‌ی روزانه ، باعث ایجاد انگیزه در کودک می شود و همین تکرار روزانه تمرین برای کودک تبدیل به عادت شده و در این صورت دیگر از تمرین کردن فرار نخواهد کرد.

 

پیشنهاد اکتاو  14 نکته بسیار مهم برای ارتقای مهارت‌های نوازندگی

3. کاری کنید که فرزندتان پیانو را دوست داشته باشد

چگونه؟ شما می‌توانید آهنگ‌های نوازندگان و آهنگسازان بزرگ را برای فرزندتان تهیه کنید و بگذارید که به آن‌ها گوش دهد. هیچ چیز بهتر از این نیست که فرزندتان بگوید ” وای ، من می خواهم مثل فلان پیانیست بشوم “. وقتی چنین چیزی رخ داد ، بگویید که آن نوازنده زمان زیادی را برای کسب مهارت و تمرین صرف کرده است ، تو هم می‌توانی مانند او شوی ، فقط کافیست که هر روز پیانو بنوازی.

آموزش موسیقی کودکان

4. به عنوان والدین باید به آن آهنگ‌ها گوش دهید

برای مثال اگر شما سبک رپ گوش می‌دهید ، فرزندتان هم ناخودآگاه به سمت سبک رپ می رود و طبیعتا علاقه‌اش به پیانو کم می شود ، اما اگر ببیند که شما هم به موسیقی کلاسیک و در واقع به آهنگ‌هایی که او تمرین می‌کند گوش می دهید و تعریف و تمجید می کنید ، مطمئن باشید که او هم به همین سمت خواهد آمد.

5. مطمئن شوید که اهمیت تمرین و فراگیری ساز را به خوبی و به طور کامل برای فرزند خود توضیح داده‌اید

می‌توانید به آن‌ها بگویید که تمرین ساز به اندازه مدرسه رفتن و درس خواندن اهمیت دارد و از او انتظار دارید که بهترین نمره را در کلاس پیانو کسب کند.

6. در نظر گرفتن جایزه برای هر تمرین

رسیدن به یک خواسته و یا گرفتن جایزه در ازای تمرین پیانو ، می‌تواند راه مناسبی برای ایجاد انگیزه در کودکان باشد. برای مثال در نظر گرفتن خوراکی‌های متنوع ، یا افزایش زمان بازی کردن و تلویزیون تماشا کردن و … ؛ و حتی این روش نیز می تواند به صورت روزانه انجام شود.

7. به آرامی و مهربانی با فرزندتان صحبت کنید

به یاد داشته باشید که آموختن به کودکان با آرامش و مهربانی ، نتیجه بسیار خوبی را در پی خواهد داشت. به دلیل تمرین نکردن یا کم تمرین کردن بر سر او داد نزنید و یا تهدیدش نکنید که دیگر به کلاس پیانو نمی‌فرستیدشان و یا … زیرا این عمل باعث ایجاد تنفر و سردی در کودک نسبت به پیانو و تمرین‌های آن می شود و دیگر از شرکت در کلاس های پیانو لذت نخواهند برد. لذت بردن از کاری که انجام می دهند یکی از اساسی‌ترین موارد افزایش گیرایی هر فرد است.

آموزش موسیقی کودکان

8. رک و واضح ایرادات کودک در نواختن پیانو را به او گوش زد کنید

 با کودک خود صریح و روشن صحبت کنید ، از اشتباهات او در تمرین و نوازندگی به سادگی نگذرید. با ملایمت در مورد مشکلات نوازندگیش صحبت کنید.

9. تئوری موسیقی را جدی بگیرید

در بسیاری از موارد فقط نت‌خوانی به کودکان تدریس می شود که آن هم به از طرف مدرس زیاد جدی گرفته نمی‌شود ، چه برسد به تئوری. این در حالیست که با انتخاب روش صحیح تدریس ، می‌توان تئوری موسیقی را در مسیر آموزش ، برای کودک شرح داد. دانستن این مسائل باعث ایجاد انگیزه در کودک می شود.

10. طرفدار او باشد

بگذارید فرزندتان بداند که شما بزرگترین حامی و طرفدار او هستید مخصوصا زمانی که به خوبی به تمرین می‌پردازد. برایش هدف گذاری کنید و در دستیابی به این هدف او را تنها نگذارید.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − یازده =

  • خانه
  • آموزش
  • 10 نکته مهم برای ایجاد انگیزه در کودکان برای تمرین پیانو