اولین مجله تخصصی تجهیزات موسیقی

15 دلیل مهم برای گام ‌نوازی

بگذارید در ابتدا مسئله را روشن کنیم، وقتی درباره‌ی تمرین گام‌نوازی صحبت میکنیم منظورمان چند فرم نصفه و نیمه نیست. منظورمان همه‌ی 5 فرم پنتاتونیک یک گام است. این باید سطح پایه‌ی شما باشد. گام نوازی

دلایل انجام این کار چیست؟ در زیر به نکات آن پرداخته‌ایم:

 

گام نوازی را بیشتر به این دلیل انجام می‌دهیم که گیتار را در دست داشته باشیم

بهترین توصیه‌ای که می‌توانم به شما بکنم این است که سعی کنید به صورت روزمره گیتارتان را در دست داشته باشید و همیشه یک هدف قابل دسترس برای خود در ذهنتان داشته باشید. پیدا کردن 5 فرم استاندارد یک گام می‌تواند یک هدف خوب و قابل دسترس برای شما باشد و با یادگیری آن تا آخر عمر نوازندگیتان با این دانش رشد خواهید کرد.

 

گام نوازی را تمرین میکنیم تا بتوانیم هر سیم را جداگانه بنوازیم

اکثر تازه کارها در هنگام به صدا درآوردن یک نت صدای کثیفی را در اثر برخورد با سیم های دیگر تولید میکنند. اما با تمرین گام میتوان این مشکل را حل کرد.

 

گام نوازی را تمرین میکنیم تا بتوانیم از هر پنج انگشت استفاده کنیم

هنرجوها و تازه کاران زیادی هستند که فکر میکنند که در نوازندگی به انگشت کوچک خود نیازی ندارند. انگشت شصتمان را که پشت دسته‌ی گیتار قرار می‌دهیم، پس چهار انگشت باقی می‌ماند. در نتیجه با حذف کردن انگشت کوچک در واقع 25 درصد از توانایی خود را کاهش دادیم!

پیشنهاد اکتاو  صدای آنالوگ و دیجیتال چیست و چه تفاوتی با هم دارند؟

گام نوازی را تمرین میکنیم تا به تغییر فرم های گام عادت کنیم

پیدا کردن اشکال مختلف یک گام شما را به صورت مساوی با سیم‌های بیس و تریبل، و همچنین فرت های بالا و پایین آشنا می‌کند. نوازنده‌ی خوب کسی است که بتواند به خوبی از فرت‌ها استفاده کند.

 

گام نوازی تمرین میکنیم تا دست چپ و راستمان باهم هماهنگ شوند

تمرین کردن فرم های یک گام تمرین بسیار خوبی برای هماهنگی دو دست است. به اجبار باید از هردو دست به صورت همزمان استفاده کرد و بعد از مدتی دیگر لازم نیست نگران نواختن نت و سیم مشخص در زمان مشخص باشید.

 

گام نوازی را برای تقویت انگشتان تمرین میکنیم

تمرین کردن‌های مداوم باعث می‌شود بعد از مدتی نوک انگشتان شما پوست سفتی تولید کند و بعد از مدتی شما قادر خواهید بود کارهایی انجام دهید که قبلاً نمی‌توانستید، چون انگشتان شما قوی‌تر شدند.

 

از گام نوازی به عنوان یک تمرین ذهنی استفاده میکنیم

ابتدا فرم گام را به صورت بالا و پایین روی دسته‌ی گیتار یاد میگیرید. سپس به صورت افقی و بر روی یک سیم. نام نت ها و فاصله‌ی بین آن‌ها را یاد میگیرید و به خاطر میسپارید. یاد گرفتن و به خاطر سپردن هرگز تمام نمیشود و ادامه دارد.

 

گام نوازی تمرین میکنیم تا تکنیک‌های پیک زدن را یاد بگیریم

بعد از اینکه فرم‌ها را به خوبی یاد گرفتید، بر روی چیزهایی مانند آلترنِیت پیکینگ  (Alternate picking) تمرکز خواهید کرد. حال شما درحال یادگیری تئوری و تکنیک به صورت همزمان هستید.

 

گام نوازی تمرین میکنیم تا سرعتمان را بالا ببریم

با تمرین فرم‌ها، به مرور زمان سریع‌تر هم میشویم. تمرین‌های سرعتی باید جزء هر جلسه‌ی تمرین باشند تا بتوانید سطح خود را بالاتر ببرید.

پیشنهاد اکتاو  ویدیو: چگونه بین آکوردهایمان ملودی بنوازیم؟ (زیرنویس فارسی)

گام نوازی تمرین میکنیم تا سرعتمان را پایین بیاوریم

توجه کنید که انگشتانتان در کجا قرار دارند: چقدر باید به فرت نزدیک باشند تا صدای مورد نظر تولید شود؟ چقد باید آن‌ها را فشار دهید تا صدا تولید شود؟ تا چه مقدار میتوانید فشار را کم کنید تا همچنان صدای مورد نظر تولید شود؟ با هوش و دقت کار کنید.

 

گام‌ها را یاد میگیریم تا بتوانیم بداهه نوازی کنیم

تقلید کردن از بزرگان می‌تواند تمرین خوبی باشد اما بعد از مدتی باید بتوانید صدای خودتان را خلق کنید. اگرچه برای رسیدن به نتیجه‌ی خوب باید بارها شکست خورد. گام‌ها مانند حروف الفبا هستند، با آن‌ها بازی کنید و سعی کنید کلمه بسازید. در نهایت کلمات به جمله، و جمله به پاراگراف ختم میشود.

 

گام‌ها را برای تقویت گوش‌هایمان یاد میگیریم

تمرین فرم‌های مختلف گام به صورت ناخودآگاه روی مغز شما تأثیر میگذارد که مستقیماً با شنواییتان رابطه دارد.

 

گام نوازی تمرین میکنیم تا برداشت و رونویسی آسان‌تر شود

وقتی میخواهید یک سولو یا ملودی را فقط با گوش کردن پیدا کنید، بهترین وسیله دانش شما از گام‌ها و فرم‌های مختلف آنهاست. شناختن گام‌ها به شما کمک میکند که پیدا کردن نت مورد نظر و حتی نت‌های بعدی آسان‌تر شود تا اینکه بخواهید آنها را بدون هیچ شناختی پیدا کنید.

 

از گام‌ها برای ساختن دابل استاپ‌ها و آکوردها استفاده میکنیم

در یک گام، نت های مختلفی وجود دارند. با ترکیب دو نت یک دابل استاپ میتوان ساخت. با ترکیب سه نت (وبیشتر) میتوان یک آکورد ساخت. حتی تنها در یک گام پنتاتونیک میتوان ترکیب های مختلفی پیدا کرد. بعضی از آنها خوب هستند و میتوانید از آنها استفاده کنید.

پیشنهاد اکتاو  اینفوگرافیک: آموزش ساخت آکورد گیتار

گام نوازی تمرین میکنیم تا بتوانیم فرم‌ها را باهم ترکیب کنیم

این قسمت کمی پیچیده‌تر، اما صحیح است. عد از اینکه فر‌های مختلف ملکه‌ی ذهنتان شد، میتوانید آنها را به شکل‌های مختلف نیز ببینید و به کار ببرید و حتی آنها را باهم ترکیب کنید. بعد از مدتی همه‌ی این فرم های عجیب و غریب به ذهنتان خواهد ماند. هیچ وقت  به یادگیری یک چیز ساده و ابتدایی راضی نشوید درحالی که میتوانید مراحل پیشرفته‌تری از آنها را بیاموزید.

 

یادگیری گام‌ها و فرم‌های مختلف آن یکی از بهترین کارهاییست که یک نوازنده می‌تواند انجام دهد. باید فرم‌ها را یادبگیرید و آنها را فراتر ببرید، درغیر این صورت تنها در چند فرم قابل پیش‌بینی گیر میوفتید. حداقل یک گام را به صورت کامل بر روی گیتار یادبگیرید و بقیه‌ی ماجرا دنبال آن خواهد آمد.

یادگیری گام‌ها و تلاش و پیدا کردن سولوهای نوازندگان مورد علاقتان بسیار تأثیرگذار است. تنبلی و کم کاری اصلاً نتیجه‌ی خوبی نخواهد داشت به خصوص اگر میخواهید گیتاریست حرفه‌ای شوید. اگر احساس میکنید که کارتان تکراری و قابل پیش‌بینی شده است پس چیزهای جدیدتری را امتحان کنید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 15 =