اولین مجله تخصصی تجهیزات موسیقی

3 فرمول جالب ریاضی در گیتار

در خیلی از مواقع موسیقی و ریاضی با هم در ارتباط  مستقیم می باشند و گیتار نیز از این قائده مستثنا نیست. هنگام نواختن گیتار، همه چیز از نتی که می‌نوازید تا صدایی که می‌شنوید می‌تواند در ریاضیات دارای تعریف مختص خود باشد . از زمان های گذشته ریاضی‌دانان با استفاده از قوانین ریاضی سعی کرده‌اند تا بفهمند که موسیقی چگونه ساخته می شود و چرا مردم به شنیدن برخی آکوردها بیشتر علاقه نشان می‌دهند. با توجه به همه این صحبت ها به طور کلی وقتی راجع به گیتار صحبت میکنیم 3 راه وجود دارد که در آن می توان به خوبی نشان داد چگونه موسیقی و ریاضی با هم در ارتباط مستقیم قرار دارند.

 

ساخت یک اکتاو

فیثاغورث، فیلسوف و ریاضی‌دان یونانی, به رابطه جالب میان صدای تولید شده و طول سیم ساز پی برد و در یک آزمایش، او طول سیم را نصف کرد و متوجه شد که صدای همه نت‌ها روی این سیم یک اکتاو زیرتر شده است. شما هم می توانید به راحتی این آزمایش را انجام بدهید ، تنها کافیست انگشت خود را بر روی فرت 12ام گیتار بگذارید (که همان نصف طول سیم می باشد)، صدای نتی که می‌نوازید یک اکتاو زیر‌تر از وقتی خواهد بود که سیم را رها کنید.

 

پیشنهاد اکتاو  ویدیو: چهار نکته‌ مهمی که هر نوازنده‌ای باید بداند | جان پتروچی (زیرنویس فارسی)

نیم پرده بالا و پایین

یک فرمول پیچیده, به نام wave function، به طور کامل به ما توضیح میدهد که چگونه هر 12 نت معمول یک اکتاو با هم متفاوت می‌باشند.این فرمول ما را به قانون 18 می‌رساند که بر اساس آن فاصله بین فرت‌ها بر روی دسته ساز مشخص می شود. برای اینکه بتوانیم یک نیم پرده بالا یا پایین برویم,  به طور مثال از دوبه دو دییز , طول سیم به اندازه 18 تقسیم شده و این میزان کاسته می‌شود تا به نت بعدی برسد. با اینکه بسیاری از کمپانی‌های گیتار بر اساس 18 تقسیم بندی ها را انجام می دهند, بسیاری از‌ کمپانی‌های پیشرفته بر این باورند که عدد دقیق تر 17.817 می باشد. اما چون  تلفظ  قانون 17.817  خیلی راحت نیست و بسیار طولانی است و باعث می شود به سختی در ذهن باقی بماند ، .به همین دلیل به این قانون، قانون 18 گفته می شود. ( در این قانون، برای پیدا کردن جای مناسب فرت‌ها، طول دسته را تقسیم بر عدد 17.817 می‌کنند تا به فاصله فرت از نات گیتار برسند، به عنوان مثال اگر طول دسته را 25.5 باشد که طول استاندارد اکثر گیتارهاست، با تقسیم این عدد به 17.817 به عدد 1.431 اینچ میرسیم که میزان فاصله فرت اول گیتار با نات هست، اطلاعات بیشتر را در اینجا میتوانید مطالعه کنید)

 

پیشنهاد اکتاو  ویدیو: 5 ترفند ساده در استفاده از گام مینور پنتاتونیک (زیرنویس فارسی)

چرا 6 انقدر مهم است؟

به طور معمول اکثر نوازندگان گیتار با یک ساز استاندارد 6 سیم شروع به یادگیری می کنند. این که چه عاملی سبب شد که گیتار 6 سیم به عنوان استاندارد و معمول شناخته شود،  بیشتر به محبوبیت و سلیقه نوازندگان برمی گردد، اما نکته‌ای که در مورد کوک کردن ساز بسیار مهم می‌باشد، این است که سیم اول از پایین به طور معمول دارای کوک “می”  می‌باشد و زمانی که هر چهار انگشت به نوبت روی فرت های بعدی قرار بگیرند، شما نت‌های فا, فا دیز، سل و سل دیز را می شنوید؛ برای ادامه این گام کروماتیک شما باید به سیم بعدی بروید و و از آنجاییکه همه انگشتان شما درگیر می باشد لازم است که سیم بعدی به صورت آزاد صدای نت بعدی را بدهد، پس سیم بعدی “لا”  که نت بعدی آن می باشد کوک می شود.

همه 4 سیم بالا  این روند را طی می‌کنند و در نتیجه بر  روی نت های “می”، “لا”، “رِ” و “سُل”  کوک می‌شوند. طبق این روند دو سیم بعدی باید روی “دو” و “فا” کوک بشوند اما در کوک استاندارد از “سی” و “می”  استفاده  می کنیم، به این دلیل که برای فیزیک دست انسان این شکل از کوک بسیار راحت‌تر است. هنگامی که در نوازندگی خود پیشرفت می کنید و حرفه‌ای‌تر می‌شوید، با انواع مختلف کوک‌ها بر روی گیتار آشنا خواهید شد که هر کدام به دلایلی برای برای سبک‌های متفاوت موسقی مناسب می باشند.

ریاضی و موسیقی با یکدیگر همکاری می‌کنند تا یک هارمونی زیبا تولید بشود. امروز پیشرفت تکنولوژی در موسیقی به این معنا می باشد که کامپیوترها نیز در حال یادگیری نوشتن موسیقی می‌باشند. اگر به تازگی شروع به نوازندگی گیتار کرده اید، ممکن است تا زمانی که حرفه‌ای بشوید ، بر روی استیج قطعاتی را بنوازید که توسط یک کامپیوتر سیلیکونی نوشته شده باشد!

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × یک =