اولین مجله تخصصی تجهیزات موسیقی

4 روش ضبط صدای گیتار آکوستیک

گیتار آکوستیک یک ساز با صدای کامل است و صدای آن بسیار به شما بعنوان نوازنده بستگی دارد. همچنین خیلی از عوامل هستند که در صدابرداری خوب می‌‌توانند تاثیرگذار باشند، مانند قطر سیم‌ها، نوع پیک و از همه مهمتر: اتاق! روش‌های بسیار زیادی برای ضبط صدای گیتار آکوستیک وجود دارد که در این مقاله ما سعی داریم چندین نوع متفاوت آنرا به شما نشان داده و آموزش دهیم. خبر خوب آنجاست که شما می‌توانید تنها با یک میکروفن و انتخاب اتاق مناسب و جایگذاری مناسب میکروفن، صدای بسیار بسیار فوق‌العاده‌ای بگیرید و ضبط خوبی داشته باشید. 4 روش ضبط صدای گیتار آکوستیک

4 روش ضبط صدای گیتار آکوستیک

ضبط با یک میکروفن

گیتار آکوستیک یک ساز با پویایی (Dynamic) بالاست که توانایی تولید بازه صدایی و پاسخ فرکانسی وسیعی را دارد. از این رو یکی از متداول‌ترین راههای ضبط صدای گیتار آکوستیک استفاده از یک میکروفن کاندنسر (Condenser) است. اما قبل از جایگذاری میکرفن، به صدای گیتار در اتاق گوش دهید. محیط شما می‌‎‌‌‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی صدا بگذارد. یک محیط خالی با انعکاس صدای بالا (به عنوان مثال حمام) به شما یک صدای غنی و زنده می‌دهد در صورتی که یک اتاق با کفپوش فرش و مبلمان و پرده، بسیاری از صداها را انعکاس نمی‌دهد و باعث می‌شود صدای آکوستیک خشک‌تر شود. گیتار آکوستیک را در هر جایی می‌توان نواخت، پس اتاق‌های مختلف را امتحان کنید تا ببینید صدای کدام را بیشتر ترجیح می‌دهید. میکروفن را حدود 30 سانتی متر جلوی گیتار خود بگذارید و با آن مکان اتصال دسته به بدنه را هدف بگیرید. قرارگیری میکروفن در این موقعیت باعث می‌شود که صدای دست راستتان و همینطور صدای حجیمی (low-end) که از دهانه صدای گیتار خارج می‌شود کمتر ضبط شود.


4 روش ضبط صدای گیتار آکوستیک

ضبط استریو 1: به روش X/Y

ضبط صدای گیتار به شکل استریو به شما گستره صدایی بسیار زیاد و خوبی می‌دهد که ضبط به این شکل چندان هم سخت نیست! وقتی می‌خواهید به شکل استریو ضبط داشته باشید بهتر است که هر دو میکروفن از یک مدل و جنس باشند تا سیگنالی که از هر دو ضبط می‌شود کاملا یکسان باشد. برای این روش ما می‌خواهیم از جایگذاری به شکل X/Y استفاده کنیم. در این شکل میکرفن‌ها به شکل ضربدری کنار هم قرار می‌گیرند تا فاصله مساوی و یکسانی تا منبع صدا داشته باشند. فرت 14 گیتار را هدف بگیرید و آنها را یکی به چپ و یکی به راست متمایل کنید تا یک صدای استریوی وسیع از گیتار آکوستیک خود بگیرید!


4 روش ضبط صدای گیتار آکوستیک

ضبط استریو 2: به روش Spaced Pair

دومین راه ضبط صدای گیتار به شکل استریو، استفاده از میکروفن‌های یکسان و با فاصله از هم است. این روش تقریبا مانند روش X/Y است با این تفاوت که در اینجا ما دو میکروفن را با فاصله ای مشخص نسبت به هم جایگذاری میکنیم. (دلیل این کار به حداقل رساندن پدیده کنسل فاز است که در مقاله‌های بعدی به آن می‌پردازیم) با یک میکروفن مابین پل خرک و دهانه صدا و با میکروفن دیگر صفحه انگشت گذاری (فرتبرد) را هدف بگیرید. یادتان باشد که آنها را بصورت چپ و راست، به سمت منبع صدا متمایل کنید تا در میکس صدا به یک استریوی خوب برسید.

میکروفن بالاسری (Overhead)
فاصله گرفتن میکروفن از منبع صدا باعث میشود که به تعادل صوتی بین صدای اصلی و بازتاب‌های آن در اتاق برسیم، و از این رو عده‌ای معتقداند که بهتر است صدا با فاصله بیشتری نسبت به تکنیک های قبلی ضبط شود. (البته پیشنهاد تیم اکتاو ترکیب این دو روش صدابرداری است) در نهایت، اینطور هم نیست که برای شنیدن صدای گیتار، سر خود را خم کنیم و گوشمان را به بدنه نزدیک کنیم تا بخواهیم صدایی بشنویم! به همین دلیل در این روش و برای ضبط صدای طبیعی گیتار آکوستیک، دو میکروفن همسان را نزدیک به سر نوازنده جایگذاری می‌کنند تا صدا بجای شکل مصنوعی و بسته از جلو، به شکل آنچه شنیده می‌شود ضبط شود.


4 روش ضبط صدای گیتار آکوستیک

ضبط ترکیبی میکروفن با پیکاپ

اگر گیتار شما پیکاپ دارد، می‌توانید با ترکیب دو جنس صدایی که از پیکاپ دریافت می‌شود و صدای محیطی که میکروفن میگیرد کار خود را ضبط کنید. برای این کار تنها کافیست تا گیتار خود را با کابل به کارت صدا وصل کرده (پیشنهاد ما این است که اکولایزر پیکاپ را در حالت یکدست استاندارد بگذارید تا در مرحله میکس بتوانید صدا را بطور دلخواه تنظیم کنید) و همینطور میکروفن را هم با یکی از روش های بالا جایگذاری کنید تا بتوانید در یک لاین جدا صدای آنرا هم ضبط کنید. بهتر است برای ترکیب صدای مطلوب میکروفن با پیکاپ، کمی با فاصله‌ی میکروفن با بدنه گیتار کار کنید و فواصل مختلف را امتحان کنید، صدا را بشنوید تا به نتیجه مطلوب برسید. پس از ضبط هم می‌توانید به وسیله پلاگین ها و شبیه سازهای امپ و افکتها به صدای ضبط شده از پیکاپ بافت بدهید.

راههای ضبط صدای گیتار آکوستیک به همین چهار روشی که در بالا عنوان شده ختم نمی‌شود و هر نوازنده و صدابرداری بر اساس تجربه، سلیقه و نیاز شخصی خود با ترکیب روش‌ها و میکروفن‌های مختلف به ضبط صدای گیتار آکوستیک می‌پردازد، اما راههای گفته شده در بالا جز استانداردترین راههای ضبط صدای گیتار آکوستیک هستند.

منتظر مقاله های بعدی ما باشید!

پیشنهاد اکتاو  14 نکته بسیار مهم برای ارتقای مهارت‌های نوازندگی
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + شانزده =