n 0 مجموعه - تومان

14 نکته بسیار مهم برای ارتقای مهارت‌های نوازندگی

Home مقالات14 نکته بسیار مهم برای ارتقای مهارت‌های نوازندگی
NEW-songwriting-sharing

14 نکته بسیار مهم برای ارتقای مهارت‌های نوازندگی

بدون دیدگاه

چگونه با تمرینات درست مهارت‌های نوازندگی خود را ارتقا دهیم؟ درست و بهینه تمرین کردن جزء اصلی‌ترین موارد نوازندگی است. زیاد بودن زمان تمرین در طول روز نیز بسیار مهم و حیاتی است، اما اگر این تمرینات به اشتباه انجام شوند و یا هدف گذاری نشده باشند، نتیجه مطلوبی را در  پی نخواهند داشت و علاوه بر اتلاف وقت، باعث خسته شدن ذهن و جسم نوازنده نیز می شوند.14 نکته بسیار مهم برای ارتقای مهارت‌های نوازندگی

زمان یادگیری و تمرین خود را مشخص و مجزا کنید

زمانی را که به یاد‌‌گیری یک قطعه اختصاص می‌دهید باید از زمان تمرین شما مجزا باشد. این بدان معنی است که شما باید ساعاتی را برای یاد‌گیری تکنیک ها و قطعات جدید در نظر بگیرید و پس از بخاطر سپاردن و نواختن ابتدایی آن، ساعاتی را برای تمرین و بالا بردن تسلط بر روی آن در نظر بگیرید.به این صورت شما همواره ساعاتی برای یادگیری مهارت‌های جدید و ساعاتی برای تمرین و تکرار مهارت‌های قدیمی در اختیار دارید. برای این دو مورد زمان‌بندی کنید زیرا تداوم و نظم در تمرین از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. اگر برنامه روزانه شما بسیار شلوغ است می توانید از یادآور تلفن همراه استفاده کنید.

 

برای تمرین خود برنامه‌ریزی کنید

وقتی شروع به تمرین می‌کنید ، خیلی مهم است که بدانید قدم بعدی شما چیست؟ بعد از گرم کردن چه تکنیکی را می‌خواهید یاد بگیرید ؟ مسیر یادگیری خود را مشخص و زمان‌بندی کنید و برای هر تکنیک که می‌خواهید یاد بگیرید ، 1 یا 2 قطعه نیز انتخاب کنید و بنوازید. شما در حالت عادی تکنیک را به صورت جداگانه تمرین می کنید اما نکته اصلی ، استفاده تکنیک مورد نظر در یک آهنگ است ، پس در کنار یادگیری و تمرین تکنیک ، یک قطعه مرتبط با آن را هم بنوازید. اگر در زمانی که برای فراگیری تکنیک مشخص کرده‌اید به مهارتی که انتظار داشتید دست پیدا نکردید ناامید نشوید ، برای مدتی (چند روز) آن را کنار بگذارید و سپس مجددا شروع به تمرین کنید ، مطمئن باشید که موثر خواهد بود.

 

مهارت نت‌خوانی خود را ارتقا دهید

اولین قدم در یادگیری موسیقی ، نت‌خوانی است که متاسفانه بسیاری از نوازندگان به آن اهمیتی نمی دهند. تسلط بر نت‌خوانی باعث سرعت بخشیدن به یادگیری و تمرین شما می شود. وزن خوانی را یاد بگیرید زیرا توانایی شما را برای درک بهتر قطعات موسیقی قبل از نواختن قطعه و فقط با نگاه کردن به نت ها بالا می برد.

 

انگشت‌گذاری خود را بهبود بخشید

انگشت‌گذاری صحیح را بیاموزید، چه نوازنده پیانو باشید چه گیتار و چه هر ساز دیگری..، انگشت‌گذاری صحیح باعث شکل‌گیری فرم استاندارد و صحیح دست می شود که برای نواختن قطعات دشوارتر و پیچیده‌تر ضروری است. قبل از نواختن تمرینات کشش انگشتان را انجام دهید.

 

گام‌های مختلف را با انگشت‌گذاری مناسب تمرین کنید

گام‌نوازی را ابتدا فقط در حالت بالا رونده و سپس فقط پایین رونده و در نهایت هر دو را پشت سر هم تمرین کنید.هر کدام را حداقل 5 بار تکرار کنید تا کاملا برای ذهنتان عادی شود. انگشت‌گذاری صحیح، مهم‌ترین بخش گام‌نوازی است. هر بار قبل از شروع تمرین ، 2 یا 3 گام را بنوازید، چه قصد نواختن قطعه داشته باشید و چه قصد تمرین و یادگیری. برای گام‌نوازی می‌توانید از کتاب‌هایی که انگشت‌گذاری صحیح را نشان می‌دهند استفاده کنید تا از درستی تمرین خود مطمئن شوید. به یاد داشته باشید که گام‌نوازی را از سرعت پایین شروع کنید و وقتی روی آن سرعت مسلط شدید کمی سریع‌تر بنوازید و هر بار سریع‌تر، به این صورت حافظه عضلانی خود را تقویت خواهید کرد. برای مثال اگر گام دو ماژور را می‌خواهید تمرین کنید ابتدا توالی نت‌ها را به شکل نت گرد بنوازید. بعد از تسلط کامل ، گام را به شکل نت سفید و سپس سیاه و چنگ بدون ایراد بنوازید و اگر در نواختن اشتباه کردید ، از ابتدای همان قسمت شروع کنید تا زمانی که به تسلط کافی برسید.

 

معروف‌ترین و پر‌کاربرد‌ترین گام‌ها را به یاد بسپارید و تمرین کنید

تمامی گام‌های ماژور ، مینور هارمونیک ، مینور ملودیک و گام کروماتیک را بیاموزید و تمرین کنید. اگر سبک خاصی را می نوازید (مانند جز ، بلوز و …) گام‌های رایج آن را نیز تمرین کنید. 

 

آکورد‌ها را به یاد بسپارید و تمرین کنید

برای شروع آکورد‌های پرکاربرد را یاد بگیرید و تمرین کنید سپس معکوس‌های آن آکورد‌ها را به تمرین خود اضافه کنید و روی تعویض سریع آکوردهای مختلف و معکوس آن‌ها تمرکز کنید. یک چرخه آکوردی ساده را برای شروع انتخاب کنید و هر دفعه یک معکوس از آن‌ها را جایگزین آکورد اصلی کنید و پس از تسلط کامل روی این تمرین ، آکورد‌های بیشتری را وارد چرخه کنید.

 

با گوش دادن به قطعات معروف ، گوش موسیقایی خود را قوی کنید

با آهنگ‌های ساده و آهسته شروع کنید. سعی کنید با آزمون و خطا روی ساز خود ، نت‌های آهنگ را پیدا کنید. همیشه با سرعت آهسته تمرین کنید قبل از اینکه سرعت بالا را امتحان کنید.قدم به قدم پیش رفتن بهتر از پرش ناگهانی است. نگران این نباشید که در دفعات اول فقط توانستید نت های کمی را شناسایی کنید.اگر نت‌هایی که پیدا می‌کنید را بنویسید ، روز به روز پیشرفت خود را خواهید دید.

 

سعی کنید بدون ساز و در ذهن خود بنوازید

گاهی اوقات شما موزیک را در ذهن خود می شنوید و نواختن آن را تصور می کنید. این یکی از روش‌های مفید برای ارتقای کیفیت نوازندگی به شمار می‌آید. این روش به سه شکل انجام می شود. روش اول گوش دادن به آهنگ و تصور نواختن صحیح آن است. روش دوم به این شکل است که بدون پخش کردن موزیک ، آهنگ را در ذهن خود بشنوید و همزمان نواختن قطعه را تصور کنید. در روش سوم بایستی به نت قطعه مورد نظر نگاه کنید و در ذهن خود بنوازید. اوایل این کار بسیار مشکل خواهد بود ، به همین دلیل فقط سعی کنید ملودی را به صورت کلی در ذهن خود بنوازید. یعنی برای شروع ، روی ملودی‌های سریع و نت های تزئینی تمرکز نکنید. یک ریکوردر بردارید و ملودی قطعه را با گفتن همممم اجرا و ضبط کنید و سپس آن را با قطعه اصلی مقایسه کنید. تمرین سلفژ می تواند برای این روش بسیار مفید باشد. 

 

مطمئن شوید که وضعیت نشستن یا ایستادن شما برای نوازندگی درست باشد

اگر بدن در حین نوازندگی در وضعیت نادرستی قرار داشته باشد می تواند منجر به آسیب‌های جدی برای نوازنده شود. اگر تازه کار هستید ، به حالت نشستن یا ایستادن اساتید برای نواختن دقت کنید. عضلات را منقبض نکنید. بدن باید بسیار راحت و آزاد باشد تا بتوانید به طور کامل و صحیح تکنیک های مختلف را اجرا کنید.

 

ابتدا قطعات و آهنگ هایی که به آنها علاقه دارید را تمرین کنید

تمرین و نواختن قطعاتی که به آن‌ها علاقه دارید ، باعث افزایش سرعت پیشرفت شما می شود. با آهنگ‌های آرام و ساده شروع کنید و سعی کنید هر قطعه را موشکافانه تحلیل کنید. نوع تعویض آکورد‌ها ، معکوس‌ها و … . نواختن آهنگ‌های مورد علاقه باعث ایجاد انگیزه برای نواختن آهنگ‌های پیچیده‌تر می شود. یک لیست از این آهنگ‌ها تهیه کنید و آن را بر اساس سختی قطعات مرتب کنید و نواختن آن‌ها را جزو برنامه خود بگذارید. 

 

سعی کنید از مترونوم استفاده کنید

اگر تازه کار هستید برای تمرین و یادگیری تکنیک ها و قطعات از مترونوم استفاده کنید تا کیفیت تمرین شما تضمین شود. تمرین با مترونوم ، دقت شما را در حفظ سرعت قطعه و در تغییرات سرعت ، بالا می‌برد. 

 

سعی کنید که در جمع‌های مختلف اجرا کنید

همواره تمرینات نوازندگی در زمان تنهایی صورت می‌گیرد و نوازنده به این وضعیت عادت می‌کند و زمانی که در شرایط متفاوت از آن قرار می‌گیرد دچار حواس پرتی و دستپاچگی می شود.بهتر است هر چند وقت یکبار تمرینات خود را در حضور دوستان یا اعضای خانواده خود انجام دهید تا شرایط یک اجرا را برای خود شبیه‌سازی کنید.ابتدا با تعداد کم شنونده شروع کنید و به مرور در مقابل تعداد بیشتری از دوستان خود بنوازید.

 

از تکنولوژی و ابزار جدید برای تمرین استفاده کنید

استفاده از نرم افزار‌‌ ‌های نت نویسی مانند Guitar Pro یا Sibelius می تواند به پیشرفت شما در نت‌نویسی و یا تحلیل یک قطعه کمک کند. حتی می توانید با نصب نرم افزار‌های مرتبط بر روی موبایل یا تبلت خود ، در خارج از محیط خانه و هر زمان که بخواهید به نت ها دسترسی داشته باشید. نرم افزارهای دیگری مانند Ear Master و Ear Training نیز برای تمرین سلفژ و ریتم خوانی طراحی شده اند که در پیشرفت ذهن موسیقایی شما بسیار موثر خواهند بود.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *